avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului

Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent nu am primit nici un raspuns referitor la cerere. M-am interesat la unitatea respectiva si mi-au spus ca, de ce ma grabesc. Stiu ca, conform legii un raspuns la solicitare se acorda in termen de 30 zile. Mentionez ca lucrez la o unitate bugetara - spital.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:26, 19 August 2008
Intr-adevar termenul de raspuns este de 30 de zile. S-ar putea sa va primiti banii atunci cand luati ultimii bani inainte de inceperea concediului de crestre si ingrijire copil.
Cererea ati facut-o in dublu exemplar, astfel incat sa aveti dovada ca ati depus cererea?
Este porevazut acest drep in Regulamentul Intern? Am avut o colega venita din sistemul sanitar si nu a putut beneficia de acest drept pt ca nu era prevazut in Regulamentul Intern al spitalului.
nikol.ilea a scris:

Intr-adevar termenul de raspuns este de 30 de zile. S-ar putea sa va primiti banii atunci cand luati ultimii bani inainte de inceperea concediului de crestre si ingrijire copil.
Cererea ati facut-o in dublu exemplar, astfel incat sa aveti dovada ca ati depus cererea?
Este porevazut acest drep in Regulamentul Intern? Am avut o colega venita din sistemul sanitar si nu a putut beneficia de acest drept pt ca nu era prevazut in Regulamentul Intern al spitalului.

Cererea am facut in dublu exemplar, ce pot face cu ea, sa merg in audienta la director?Sunt in concediu de cresterea copilului de cateva luni.
Ce as putea face sa pot primi macar un raspuns, sa mai fac o cerere? Va multumesc.
In Contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara este prevazuta acordarea unui salariu de baza, plătit de unitate mamei, pentru naşterea fiecărui copil.
Puteti merge la Director sau la cel care se ocupa de Personal si va vorbiti despre aceasta situatie. Sa solicitati un raspuns clar.
Ultima modificare: Joi, 31 Iulie 2008
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
Domnule Elis, eu nu pricep cum vine treaba asta cu "prevazutul" in sanatate sau in alte domenii, cand in Contractul Unic la nivel national se specifica clar ca toate prevederile lui sunt cu caracter minimal, obligatorii pentru TOTI angajatii si angajatorii din ROMANIA!!!De la acesta se poate negocia in sus, cu alte clauze mai bune!
De exemplu, in alte ramuri, am vazut ca li se acorda cate doua sau mai multe astfel de salarii medii mamelor.In sanatate, invatamnat si poate in alte ramuri...
De asemenea, ma intreb, oare nerespectarea prevederilor minimale impuse de catre CCMN in contractele la nivel de ramura, nu conduce cumva la nulitatea acestora?
Nu exista alte cale de a obtine acest drept (care ar trebui sa fie acelasi pentru toate mamele din tara), decat in instanta?
Inspectia muncii nu ar trebui sa faca ceva in acest sens?
Va raman recunoscatoare daca mi-ati raspunde.Multumesc.

Alte discuții în legătură

Prima de nastere de la angajator nikoly nikoly buna seara.eu si sotul meu lucram la aceasi societate si vrem sa stim daca vom primim amandoi bani,daca trebuie sa facem 2 cereri pentru a obtine prima de ... (vezi toată discuția)
Ccm nu prevede toate clauzele din ccmunn! care se aplica?? adela05 adela05 Buna ziua! Societatea la care lucrez eu are incheiat CCM. In acest contract nu se prevede si art 51 din CCM la nivel national. Intrebarea mea este, in situatia ... (vezi toată discuția)
Neacordarea primei de nastere ContSters76877 ContSters76877 Buna ziua! Am nascut in august 2008. Am depus cerere pentru prima de nastere in septembrie 2008 la registratura spitalului in care lucrez. Pana acum nu am ... (vezi toată discuția)