Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

Buna ziua,
mi s- a facut plangere penala pentru insulta prin telefon, mai concret ne-am certat prin telefon... replicile fiind reciproce...
Persoana respectiva a facut plangere penala :) , cum poate proba acest fapt tinand cont ca a fost doar un simplu telefon si insulta a fost reciproca?( as putea recurge si eu la acelasi demers)
Pot recurge la denunt calomnios , deoarece ajungand la politie cu asa ceva ma prejudiciaza moral?
v-as ruga sa-mi raspundeti , este posibil ca pentru o "scuipatura peste gard "prin telefon , sa apeleze la plangere penala?(care nici macar nu poate fi dovedita)
aceasta plangere nefondata poate fi proba pentru denunt calomnios?
Nu puteti face plangere pt denuntare calomnioasa deoarece nu se intrunesc elementele constitutive ale acestei infractiuni. Cu privire la plangerea pt calomnie, puteti sta linistit/a deoarece infractiunile de calomnie si insulta nu mai sunt incriminate de legea penala, asadar se va dispune neinceperea urmaririi penale in baza art 10 lit b C.pr.pen.
ContSters178374, utilizator
Asa este , insulta nu este incriminata ca fapta penala , conform Deciziei CCR 62/2007 , si conform Deciziei ICCJ 18/2010 prin care a fost admis recursul in interesul legii al procurorului general in acest sens .
dar nu poate fi vorba de calomnie...eventual de insulta....reciproca.insa aceasta plangere penala poate prejudicia statutul meu moral si social, de asta as vrea sa stiu daca o pot folosi ca proba pentru denunt calomnios.
va multumesc!
Denuntarea calomnioasa consta intr-o invinuire mincinoasa cu privire la savarsirea unei infractiuni. In primul rand nu avem infractiune si in al doilea rand, chiar daca aveam o infractiune, invinuirea nu este mncinoasa, faptele chiar s-au intamplat. Cum va poate prejudicia din moment ce nu se va dispune nicio urmarire penala?