avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea casei parintesti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea casei parintesti

buna seara . suntem 3 fratii parintii decedati am 2 surori plecate in italia m au lasat sa stau in casa dar sau razgindit si au inceput sa darime si sa construiasca fara ca eu sa fiu de acord si acum spun de partaj . vreau sa stiu la ce sa ma astept de la partaj ,ma amenita cu avocati cu martori .vreau sa stiu ce trebuie sa fac si cit o sa ma coste
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 12:58, 1 Iulie 2011
succesiunea ati facut-o? inteleg acum ca surorile dvs vor iesirea din indiviziune. ar fi bine sa va angajati un avocat fiindca va fi un proces care va dura mult.
Fiecare parte va primi 1/3 din mostenire. Daca vreti sa ramaneti in casa va trebuii sa le despagubiti printr-o sulta pe surori.

Angajati-va un avocat
nu succesiunea nu sa facut
dana_shyne@yahoo.com a scris:

nu succesiunea nu sa facut


Pai faceti succesiunea. Surorile dvs au acceptat in termen de 6 luni mostenirea printr-o declaratie la notar?
nu deocamdata nu am discutat nu am ajuns la un acord comun

Alte discuții în legătură

Mostenire mihay21 mihay21 buna ziua, am si eu o intrebare. Tatal meu a decedat in urma cu un an, mama ma este in viata si mai am 3 surori si un frate, doar eu locuiesc intr-o casa ... (vezi toată discuția)
Bună seara. mama mea dorește sa facă succesiunea după tatăl ... Adrianaaaaaa Adrianaaaaaa Bună seara. Mama mea dorește sa facă succesiunea după tatăl meu, iar partea lui dintr-o casa, sa fie împărtita la copii, respectiv mie și surorii mele. ... (vezi toată discuția)
Este masa succesorala afectata in cazul meu? ContSters85334 ContSters85334 Suntem 6 frati, parintii sunt decedati, vrem sa facem partaj succesoral in situatia urmatoare: 1.O sora care a locuit permanent la casa parinteasca a primit ... (vezi toată discuția)