Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sentinta definitiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sentinta definitiva

daca o sentinta ramasa definitiva nu esre pusa in aplicare decit partial de parata ce pot sa fac? din nou in justitie ?
Trebuie sa mergeti cu sentinta la executor si sa demarati procedura executarii silite, astfel incat sentinta sa fie executata integral.
Nu, pentru ca aveti deja un titlu executoriu pe care il puteti pune in executare.
Legalizati hotararea, investiti cu formula executorie si procedati la executarea silita a acesteia, urmand ca acele cheltuieli de executare necesare procedurii executarii silite sa fie recuperate de la debitor cu ocazia executarii.
Executorul are in atributii indreptarea faptului ca o Dispozitie nu a respectat intrutotul , ci doar partial ,o hotarare judecatoreasca?multumesc pt. raspunsul dv.
Executorul judecatoresc poate pune doar in executare hotararea.
Spuneti ca hotararea este doar definitiva, daca sunteti in termenul de recurs si sunt motive, puteti declara recurs..
Consultati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
cum adica partial? dati mai multe amanunte. la ce se refera hotararea judecatoreasca?