avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Conexare dosare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Conexare dosare

Buna seara!
As vrea sa ma ajutati daca se poate in urmatoarea problema.
Sunt creditor intr-un dosar in care am introdus o cerere de insolventa.Pe 29.06.2011 solutia a fost:- se amana cauza pana in octombrie.
Pe rol mai e un dosar in care s-a admis cererea creditorului si s-a dat termen de fond in septembrie.Acest creditor a depus cererea inaintea mea.
Intrebarea e de ce nu s-au conexat dosarele din oficiu conf. art 31,alin. (5) din Legea 85/2006?
Cel mai recent răspuns: bossman , utilizator 21:55, 4 Iulie 2011
Judecatorul ar trebui sa stie ca mai exista un dosar pe rol ... daca celalalt dosar e la un alt complet si niciuna din parti nu a adus la cunostinta judecatorului existenta unui alt dosar, nu avea cum sa dispuna conexarea.
In atare conditii, una din parti ar trebui sa arate existenta unui alt dosar si atunci judecatorul din dosarul mai nou va dispune conexarea acelui dosar la primul dosar inregistrat.
Depuneti dovada ca mai exista un dosar pe rol
si solicitati conexarea celor doua dosare - dosarul
ulterior se la conexa la dosarul mai inainte inregistrat.
Mai sunt 2 dosare de fapt .Greseala mea a fost ca totusi nu am depus cerere de conexare inainte de termenul de judecata.
Daca fac o cerere acum se poate sa-mi dea termen mai devreme, in septembrie?
Oricum nu e obligatoriu sa se admita conexarea, se poate si respinge. Termenul va fi aleatoriu.
misu76 a scris:

Mai sunt 2 dosare de fapt .Greseala mea a fost ca totusi nu am depus cerere de conexare inainte de termenul de judecata.
Daca fac o cerere acum se poate sa-mi dea termen mai devreme, in septembrie?

Daca depuneti cererea la dosarul cu termen in sept atunci se vor conexa in sept
Daca depuneti cererea la dosarul dvs cu termen in oct atunci se vor conexa in oct

Alte discuții în legătură

Probe administrate deja in dosar conexat eugen82 eugen82 As dori sa stiu daca atunci când un dosar nou este conexat de instanta cu un dosar mai vechi, se pot sau nu invoca probele deja administrate si aflate in ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie non-profit - respingere preschimbare termen ContSters51068 ContSters51068 Am depus cerere constituire Asociatie non - profit in data de 2 iunie 2009. Am primit termen in 16 iulie 2009. Adica dupa o luna jumatate. Vazind ca ... (vezi toată discuția)
Adugare act la dosar andra-celia andra-celia Buna ziua am si eu o intrebare pentru a mai aduga un act la dosaul deja depus la instanta trebuie sa mai formulez vreo cerere sau pot adauga pur si simplu?Este ... (vezi toată discuția)