Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea raportului de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea raportului de serviciu

Buna ziua,
Solicit interpretarea art.95 alin.2. din Legea nr. 188/1999,republicata,cu modificarile si completarile ulterioare.
,,Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public,pentru un interes personal legitim,in alte cazuri decat cele prevazute la alin.(1) si la art.94 alin.(1),pe o perioada cuprinsa intre o luna si
3 ani.,,
Care ar fi ,,interesul personal legitim,, in contextul Legii nr. 188/1999?

Multumesc!
O semnificatie a notiunii de interes legitim personal este data de art.2 din Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ, si anume : interes legitim privat - posibilitatea de a pretinde o anumita conduita, in considerarea realizarii unui drept subiectiv viitor si previzibil, prefigurat.

”Interes personal legitim" poate fi intotdeauna o problema ce are legatura cu sanatatea, precum si orice situatie personala ce poate fi asociata cu un drept fundamental prevazut de Constitutie.
Multumesc!