Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10/2001, un singur mostenitor notificator, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10/2001, un singur mostenitor notificator, intelegere verbala cu ceilalti mostenitori

In baza legii 10/2001, mostenitorii legali (4 la numar) ai proprietarei-defuncte MM am hotarat de comun acord ca numai unul dintrei noi sa faca notificare in vederea despagubirii in numerar a imobilului demolat ce apartinuse lui MM. Termenul de depunere a notificarii era februarie 2002, iar dezbaterea succesorala nu fusese inca facuta (iesirea din indiviziune s-a facut abia in anul 2006 prin hotarare judecatoreasca).
Din dorinta de a nu depasi acest termen am convenit de comun acord, ca ar fi mai simplu ca numai unul dintre mostenitori sa faca notificare, intelegerea fiind verbala. In dispozitia primarului este trecuta ca persoana indreptatita numai acest mostenitor-notificator.
La intocmirea dosarului am contribuit insa cu bani, in mod egal, toti mostenitorii.
In anul 2005, prin legea 247 se adauga alin. 4 - la art 4 al legii 10/2001, alineat care prevede ca de cotele mostenitorilor care nu au facut notificare profita ceilalti mostenitori ai persoanei indreptatite care a depus in termen notificare.
Actualmente dosarul este in lucru, la ANRP-Bucuresti.
Avand in vedere ca mostenitorul-notificator are o varsta inaintata si doi copii care, in caz de deces al acestuia, nu ar recunoste intelegerea noastra, noi mostenitorii (3 la numar) care am avut incredere in el, mai putem in prezent, prin notariat, sa il mandatam ca ne reprezinta si partea noastra ?
Ar mai fi valabil un astfel de contract de mandat?
Ce clauze ar trebui sa contina ca sa avem garantia ca vom primi si noi partea noastra?
Daca titlul de despagubire nu a fost INCA emis mai avem vreo sansa sa fim trecuti si noi?
Va multumesc pt raspuns.
Despagubirea un numerar se v-a acorda numai mostenitorului notificator.
Daca pana acum v-ati inteles, exista riscul ca dupa ridicarea banilor, intelegerea sa cada.
Este bine sa initiati o succesiune la notar, justitie, sau mediator, asfel ca banii sa fie corect impartiti la toti mostenitorii.
Sau, faceti o intelegere scrisa care sa fie legalizata la notar.
Da, pentru obtinerea banilor este necesar actionarea in instanta si ulterior executarea silita a ANRP-ului. - este singura solutie.
[editat de admin: va rog sa nu mai dati date de contact in mesajele scrise de dumneavoastra]
Alin Popescu, administrator