Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consum/trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consum/trafic de droguri

ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in schimb).???vi se pare normal ca e arestat de 60 zile pentru trafic de droguri?
da
Asa e legea.
Ar trebui sa se gandeasca cineva cum sa iasa legal din arest si nu daca e normal sau nu.:-/

Daca nu isi angajeaza avocat cine stie cat mai sta pe acolo.
Ar trebui finalizata cercetarea penala pt ca daca e cum spuneti poate sa iasa cumva.Ori pe suspendare ori altfel, pe nevinovatie, spre exemplu, ceea ce totusi nu cred ca se va intampla.Aici nu suntem in Amsterdam.Daca avem in vedere faptul ca suntem la Bucuresti este normal.Pot fi si alte elemente de fapt pe care nu le cunoasteti si care sa ii agraveze situatia.

Poate primi suspendare daca nu are antecedente penale.

avocat Claudiu Lascoschi
Constitutia Romaniei consacra expres faptul ca, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti de condamnare, persoana este considerata nevinovata. Deci, legea presupune faptuitorul nevinovat, cat timp nu a fost facuta pe deplin dovada vinovatiei sale. In temeiul legii, invinuitul sau inculpatul nu este obligat sa probeze nevinovatia sa. In cazul cand exista probe de vinovatie, invinuitul sau inculpatul are dreptul (deci nu obligatia ) sa probeze lipsa lor de temeinicie.Prezumtia de nevinovatie este inlaturata prin stabilirea pe baza probelor administrate in cauza a vinovatiei si ea devine dovedita pe deplin prin hotararea de condamnare a instantei de judecata.

Parchetul poate solicita instantei de judecata prelungirea arestării preventive. Arestarea inculpatului dispusa de instanta poate fi prelungita, in cursul urmaririi penale, motivat, daca temeiurile care au determinat arestarea initiala impun in continuare privarea de libertate sau exista temeiuri noi care sa justifice privarea de libertate.
Problema pt inculpat este ca pana la stabilirea vinovatiei sau nevinovatiei sale poate sta in arest preventiv.
Nu se poate sustine ca nu ar exista temeiuri legale din moment ce s-a emis mandatul de arestare preventiva.

Apoi, mai tarziu... instanta decide daca este sau nu vinovat.Cam asa merg lucrurile in cazul acuzatiei de trafic de droguri.
In cazul acuzatiilor grave aceasta este regula ( in mod neoficial evident).
De aceea cred eu ca intreba daca este sau nu normal.
Pe termen scurt, cel mai mare dusman al inculpatului ( prezumat nevinovat) este tocmai durata fazei de urmarire penala, iar in unele cazuri durata procesului in sine.
Dar acestea sunt aspecte care depind de cei care se afla in situatia respectiva.Unii isi angajeaza avocati, altii nu.

avocat Claudiu Lascoschi
Dar poate fi cercetat si in stare de libertate .... ;)