Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare minori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare minori

Buna ziua! La firma vrem sa angajam un minor ,va implini 18 ani pe 27.07.2011.Intrebarea mea este urmatoarea: trebuie anuntat ITM prin notificare scrisa ca am angajat un minor??
Nu trebuie anuntat ITM-ul ca angajati un minor ... Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
Trebuie sa aveti grija insa ca pana pe data de 27.07 , sa nu faca ore de munca suplimentara, nu are voie.
ART. 124
Tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara.