Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am 17 ani și vreau sa mă angajez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am 17 ani și vreau sa mă angajez

Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani și ce îmi trebuie de la părinți ca sa mă poată angaja!
Art. 13 C.mun.
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
....

Prin urmare, incepand cu data implinirii varstei de 16 ani , o persoana fizica se poate angaja fara acordul parintilor.

Avand in vedere ca sunteti inca minor , trebuie sa stiti:
- Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani;
- In cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână;
- Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.;
- Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.;
- Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
- Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.