Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Extras de carte funciara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Extras de carte funciara

Buna ziua,

Printre actele doveditoare ale spatiului, in cazul unei Asociatii, este cerut si extrasul de carte funciara?

Multumesc!
Nu! Este suficient contractul (de vanzare-cumparare, de comodat, etc.)
Multumesc!
bianca27 a scris:

Buna ziua,

Printre actele doveditoare ale spatiului, in cazul unei Asociatii, este cerut si extrasul de carte funciara?

Multumesc!

Este valabil orice act juridic prin care Asociatie poate dovedi dreptul de proprietate sau dreptul de folosinta asupra spatiului respectiv.
Multumesc Elis! Nici daca am inspate, din partea proprietarului, un acord de subinchiriere sau comodatare? La judecatorie nu mi-a spus nimic, dar am gasit pe unele situri referiri la extrasul de carte funciara.
Prin aceste acorduri se poate face dovada dreptului de folosinta al spatiului respectiv.