avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Extras de carte funciara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Extras de carte funciara

Buna ziua,

Printre actele doveditoare ale spatiului, in cazul unei Asociatii, este cerut si extrasul de carte funciara?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:22, 5 August 2008
Nu! Este suficient contractul (de vanzare-cumparare, de comodat, etc.)
Multumesc!
bianca27 a scris:

Buna ziua,

Printre actele doveditoare ale spatiului, in cazul unei Asociatii, este cerut si extrasul de carte funciara?

Multumesc!


Este valabil orice act juridic prin care Asociatie poate dovedi dreptul de proprietate sau dreptul de folosinta asupra spatiului respectiv.
Multumesc Elis! Nici daca am inspate, din partea proprietarului, un acord de subinchiriere sau comodatare? La judecatorie nu mi-a spus nimic, dar am gasit pe unele situri referiri la extrasul de carte funciara.
Prin aceste acorduri se poate face dovada dreptului de folosinta al spatiului respectiv.

Alte discuții în legătură

Pentru incheierea unui contract de comodat este necesar cf pt spatiul respectiv? nicoleta sorina nicoleta sorina Ma intereseaza daca pentru incheierea unui contract de comodat este necesar sa detii certificat de carte funciara pentru spatiul unde se va deschide punct de ... (vezi toată discuția)
Trebuie sau nu extras de carte funciara? cssr cssr Buna ziua, Incerc de circa 2 saptamani sa ajut pe cineva sa isi infiinteze un srl-d. La fiecare drum la registrul comertului am aflat evident ca mai trebuie o ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa danyfofiu danyfofiu Pentru dovada sediu social la ONRC este necesar sa fie intabulat in cartea funciara imobilul? (vezi toată discuția)