Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista in noul cod al muncii prevazuta si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista in noul cod al muncii prevazuta si discriminarea penru varsta?

Buna ziua!
va rog cine ma poate ajuta, in nodul cod al muncii este prevazuta undeva si un articol ref.discriminare ref.varsta? si unde anume?
si unde as mai putea gasi in legislatie actuala ref.discriminare varsta si boala?
am fost dat afara pe art.65 alin.1 iar dupa 2 sapt.banca a angajat fara concurs deja un om. poate face asta? si daca nu unde gasesc in codul muncii?
maine ma duc la consiliul discriminarii si as avea nevoie de aceste articole.
multumesc tare mult si sper sa ma ajute cineva cu cate mai multe detalii.
Art. 5 din Codul muncii:
(2)Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.

OG 137 / 2000 (republicata) privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
Art. 2. - (1) Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau preferinţă, pe bază de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, sex, orientare sexuală, vârstă, handicap, boală cronică necontagioasă, infectare HIV, apartenenţă la o categorie defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice.
(2) Dispoziţia de a discrimina persoanele pe oricare dintre temeiurile prevăzute la alin. (1) este considerată discriminare în înţelesul prezentei ordonanţe.
(3) Sunt discriminatorii, potrivit prezentei ordonanţe, prevederile, criteriile sau practicile aparent neutre care dezavantajează anumite persoane, pe baza criteriilor prevăzute la alin. (1), faţă de alte persoane, în afara cazului în care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare.
mult fr de tot