Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren mai putin decat in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren mai putin decat in acte

In 1974 parintii mei au cumparat un teren de 360 mp pe care au construit o casa . Vanzatorul avea o parcela de 720mp pe care a impartit-o in doua. Cand le-a aratat parintilor mei de unde incepe terenul , intrat pe terenul primariei pe o lungime de 6 m , teren public pe care s-a modernisat strada si -sa construit trotuar pentru pietoni . Acuma terenul meu este mai scurt cu 6 m pe o latime de 12,5m , deci din 360mp eu am 285 mp . Au venit cei de la primarie pentru intocmirea hartii cadastrale a orasului si mi-au spus ca eu nu am terenul cit este pe acte si ca vecinul din spate are mai mult decat pe acte , mi-au spus ca eu am 285mp in loc de 360 si vecinul are 435 in loc de 360mp , deci practic ce-mi lipseste mie este la el . Ce ar trebuii sa fac ca sa mut gardul si sa-mi recuperez terenul pentru care platesc impozit . Impozit platesc pentru 360 mp si de fapt am numai 285 , restul de 75 de mp fiin folositi de vecinul . Multumesc.
Aveti documentatia cadastrala si intabularea in cartea funciara? (atat dvs., cat si vecinul respectiv). De comun acord puteti reglementa situatia.
am intabularea in CF dar documentatia cadastrala nu , trebuie sa ma adresez la cadastru?
Intabularea se face pe baza documentatiei cadastrale, daca ati pierdut-o adresati-va pentru un duplicat la OCPI. Cu ce suprafata figurati in CF conform masuratorilor cadastrale? Daca este cazul, se poate face o actualizare a informatiilor cadastrale, pe baza unei noi documentatii. Luati legatura cu un topograf autorizat de OCPI.
in documente CF eu am 360mp.
Daca nu va intelegeti cu vecinul, puteti formula actiune in revendicare impotriva lui.
Atentie : daca vecinul stapaneste suprafata in plus de cel putin 30 ani, va poate paraliza actiunea in revendicare invocand uzucapiunea.
Apelati la un avocat.
ContSters103772, utilizator