Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... poate fi vanduta o proprietate daca este deschis un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

poate fi vanduta o proprietate daca este deschis un proces?

am un proces cu o persoana pentru o proprietate si ma intereseaza sa stiu daca legal poate sa vanda acel teren, si daca l-a vandut ce e de facut??
Arkadian84, utilizator
Buna ziua.
Eu stiu ca (fara a fi specialist) la incheierea contractului de vanzare-cumparare,notarul verifica daca bunul este gajat ori face obiectul unui litigiu.
Deci,cineva da o declaratie pe propria raspundere,cu privire la lipsa de sarcini asupra bunului supus vanzarii-cumpararii.
Urmeaza specialistii...
O zi buna!
Poate fi vanduta, daca este inscrisa in evidentele de publicitate imobiliara.

Vanzatorul garanteaza pe cumparator de evictiune totala sau partiala, conform Codului civil.

Daca procesul e pe rol si din CF rezulta ca a fost vandut bunul, extindeti cadrul procesual chemand in judecata si pe actualul proprietar.
asta inseamna ca trebuie sa solicit un extras de carte funciara, nu? sau din ce document rezulta faptul ca s-a schimbat proprietarul !?
In general, daca imobilul este in litigiu nu se poate perfecta un contract de vanzare-cumparare, daca notarul are cunostinta despre asta. In mod normal ar tb sa fie notat in CF.
daca nu exista interdictie de vanzare poate fi vandut imobilul.