Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Limita actelor aditionale la contracte de munca pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Limita actelor aditionale la contracte de munca pe perioada determinata

Conform art. 82 alin. 1 Codul Muncii, contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.
Deasemenea,potrivit art. 80 alin. 4 C.Muncii ,intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata
Intrebarea mea este daca limita de 3 contracte se aplica si in cazul actelor aditionale la un contract individual de munca incheiat pe o perioada determinata mai mica de 36 de luni,sau se pot face oricate acte aditionale atata timp cat nu se depasesc 36 de luni.
Art 84 alin. 1 spune de cele 36 de luni.
Cele trei acte aditionale de prelungire se pot incheia succesiv in limita a celor 36 de luni.
Dar de unde se treage concluzia ca in limita celor 36 de luni pot fi incheiate doar 3 sau un numar limitat de acte aditionale? Pentru ca in legea se refera explicit doar la contracte succesive,nu la acte aditionale de prelungire a unui contract.
Si nu e art. 84 pentru ca acesta e abrogat.Este art. 82 alin. 1.
Legea nu mai prevede un numar maxim de prelungiri a duratei c.i.m. inauntrul termenului de 36 de luni ... prin urmare, un c.i.m. pe durata determinata poate fi prelungit de mai multe ori inauntrul acestui termen.