Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare nedidactic-bufetier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare nedidactic-bufetier

Buna seara, va deranjez cu o intrebare.
Ce studii sunt necesare pentru angajarea unei persoane la o unitate de invatamant preuniversitar in functia de bufetier?
as dori daca se poate sa imi acordati temeiul legal cu privire la studiile necesare caci eu am incercat azi telefonic sa obtin aceasta informatie de la ITM dar nu m-au lamurit.
Va multumesc anticipat.
corina78, utilizator
Aveti nevoie de studii medii. Cod COR 522002
Mahetin a scris:

Aveti nevoie de studii medii. Cod COR 522002

Va multumesc pentru raspuns dar profit de ocazie si va mai deranjez cu o chestiune.
In septembrie 2010, inca nu era prevazuta chestiunea cu nivel de studii 2 (studii medii), ce fac acum cu omul respectiv daca nu are studii medii, il disponibilizez ca nu corspunde nivelului de studii? Doresc sa mentionez ca s-a inscris la o alta unitate de invatamant la seral sa isi poata finaliza studiile liceale.
Legea 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului bugetar ,Anexe-Functii comune din sect. bugetar,
lit.(b)"-Functii de executie pe trepte profesionale":

Portar, paznic, pompier, ingrijitor, guard, bufetier,
manipulant bunuri, curier studii G,M
clasa 12,coef. ierarhizare 1,31

In invatamant incadrarea se face dupa nivelul de studiu indicat in grila pt. fc. respectiva,nu dupa COR!
ContSters136493, utilizator
corina78 a scris:

Buna seara, va deranjez cu o intrebare.
Ce studii sunt necesare pentru angajarea unei persoane la o unitate de invatamant preuniversitar in functia de bufetier?
as dori daca se poate sa imi acordati temeiul legal cu privire la studiile necesare caci eu am incercat azi telefonic sa obtin aceasta informatie de la ITM dar nu m-au lamurit.
Va multumesc anticipat.

Sunt necesare studii medii pentru angajarea unui bufetier..... ceea ce este prevazut in Legea nr.284/2010 este o amestecura de studii pentru mai multe functii .. nivelul de studii este dat de COR.
Nu trebuie sa-l concediati ca nu are studii medii , il puteti pastra in continuare.
In sistemul bugetar nivelul de studii cerut de o anumita functie este indicat doar intr-o grila de salarizare.,nu deCOR.
Astfel,in cazul dat avem o grupare de functii(paznic,bufetier,ingrijitor),nu o "amestecatura" la care nivelul de studii cerut pt. incadrare este comun tuturor functiilor specificate,adica ori st. generale,ori st.medii.
In cazul cand apar ca necesare niveluri diferite de instruire,functiile nu se gasesc grupate.
ContSters136493, utilizator