avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare nedidactic-bufetier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare nedidactic-bufetier

Buna seara, va deranjez cu o intrebare.
Ce studii sunt necesare pentru angajarea unei persoane la o unitate de invatamant preuniversitar in functia de bufetier?
as dori daca se poate sa imi acordati temeiul legal cu privire la studiile necesare caci eu am incercat azi telefonic sa obtin aceasta informatie de la ITM dar nu m-au lamurit.
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
corina78, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 12:09, 22 Iulie 2011
Aveti nevoie de studii medii. Cod COR 522002
Mahetin a scris:

Aveti nevoie de studii medii. Cod COR 522002


Va multumesc pentru raspuns dar profit de ocazie si va mai deranjez cu o chestiune.
In septembrie 2010, inca nu era prevazuta chestiunea cu nivel de studii 2 (studii medii), ce fac acum cu omul respectiv daca nu are studii medii, il disponibilizez ca nu corspunde nivelului de studii? Doresc sa mentionez ca s-a inscris la o alta unitate de invatamant la seral sa isi poata finaliza studiile liceale.
Legea 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului bugetar ,Anexe-Functii comune din sect. bugetar,
lit.(b)"-Functii de executie pe trepte profesionale":

Portar, paznic, pompier, ingrijitor, guard, bufetier,
manipulant bunuri, curier studii G,M
clasa 12,coef. ierarhizare 1,31




In invatamant incadrarea se face dupa nivelul de studiu indicat in grila pt. fc. respectiva,nu dupa COR!
Ultima modificare: Joi, 21 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator
corina78 a scris:

Buna seara, va deranjez cu o intrebare.
Ce studii sunt necesare pentru angajarea unei persoane la o unitate de invatamant preuniversitar in functia de bufetier?
as dori daca se poate sa imi acordati temeiul legal cu privire la studiile necesare caci eu am incercat azi telefonic sa obtin aceasta informatie de la ITM dar nu m-au lamurit.
Va multumesc anticipat.


Sunt necesare studii medii pentru angajarea unui bufetier..... ceea ce este prevazut in Legea nr.284/2010 este o amestecura de studii pentru mai multe functii .. nivelul de studii este dat de COR.
Nu trebuie sa-l concediati ca nu are studii medii , il puteti pastra in continuare.
In sistemul bugetar nivelul de studii cerut de o anumita functie este indicat doar intr-o grila de salarizare.,nu deCOR.
Astfel,in cazul dat avem o grupare de functii(paznic,bufetier,ingrijitor),nu o "amestecatura" la care nivelul de studii cerut pt. incadrare este comun tuturor functiilor specificate,adica ori st. generale,ori st.medii.
In cazul cand apar ca necesare niveluri diferite de instruire,functiile nu se gasesc grupate.
Ultima modificare: Joi, 21 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator

Alte discuții în legătură

Grile de salarizare SoareGeta SoareGeta Buna ziua In institutia in care lucrez, salarizarea personalului neclerical se face dupa Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului ... (vezi toată discuția)
Salarizare cu 1 ian 2011 Maria C Maria C Sunt incadrata secretar sef unitate scolara, studii medii, treapta IA, vechime in specialitate 25 ani. Am absolvit studii superioare si va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Incadrare personal contractual ContSters72755 ContSters72755 As dori sa stiu cum se face incadrarea personalului contractual. O sa va dau un ex ca sa intelegeti. De ex pentru functia de muncitor calificat I, cata ... (vezi toată discuția)