Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar neinscriptionat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar neinscriptionat

am fost detectat de o masina cu radar inscriptionata, dupa care m-au oprit un echipaj de politie explicandumi ca am fost detectat de un aparat radar.neobservand masina cu radar unde era instalata am intrebat unde am fost detectat de acel radar la care echipajul de politie mi-a raspuns ca era intr-un drum de camp paralel cu cel european, in acel moment am refuzat sa semnez procesul verbal, daca procesul m-il trimite acasa ce castig de cauza am daca fac contestatie?
Daca o sa reusiti sa dovediti ca amenda nu v-a aplicat-o agentul care a constatat fapta (operator radar) ci un alt agent aflat intr-o alta locatie atunci aveti sanse sa va fie admisa contestatia.
Pentru a contesta un p.v de contraventie-in cazul d-voastra , probabil depasirea vitezei legale, nu este necesar ca sa vi se dea explicatii unde se afla radarul respectiv"neinscriptionat"deci cu stea in frunte-acestia trebuie sa vina cu dovezi irefutabile, deci care nu pot fi contrazise de catre d-voastra.(respectivul radar poate fi si din satelit daca sunteti inregistrat corect, (si fara a semna p.v.de contraventie) daca p.v. a fost completat conform legii, nu aveti ce contesta.
Aveti sanse de castig daca probati ca organul constatator nu era in misiune,cu ordin de serviciu,la data si ora constatarii,pe respectivul tronson de drum,daca
dovediti ca aparatul radar nu are verficare ISCIR ori in cazul in care organul de
politie nu poate proba ca ati depasit limita legala de viteza.