Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urmarire de masina neinscriptionata. Depasire linie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urmarire de masina neinscriptionata. Depasire linie discontinua, moment in care s-a depasit viteza legala cu 50km/h

Buna seara! Am depasit pe linie discontinua, in localitate, iar in momentul depasirii viteza mi-a urcat la aprox 100km/h. Masina de politie, care era neinscriptionata, nu m-a oprit pe loc, dar m-a urmarit pana in cealalta localitate, unde mi-a retinut permisul pt 90 de zile. Mentionez ca, in momentul depasirii mi-a urcat km, in rest am condus regulamentar. Am vreo sansa sa contest?
Bună seara,

Din păcate legea prin care poliția este obligată să folosească radarul doar în mașini inscripționate, la vedere, nu a fost încă promulgată. Proiectul a primit raport favorabil în Parlament în aprilie 2023. V-ar fi ajutat enorm invocarea acestor norme în contestație.

Totuși, șansele de câștig în instanță variază în funcție de mai mulți factori, inclusiv eventualele erori în procesul-verbal de contravenție sau dovezi că poliția nu a urmat procedura corectă conform legii.

Cel mai bine ar fi să vă adresați unui avocat pentru a vă face o evaluare concretă de caz... să-i trimiteți procesul verbal și să-l cerceteze.
Cand efectuati manevra de depasire trebuie sa luati in calcul si viteza maxima de deplasare pe acel sector de drum. In speta banuiesc ca aveati o viteza de deplasare mai mare cu 50 de km/h fata de limita admisa in localitate.
Organele de politie v au oprit in alta localitate ma gandesc pentru a nu crea un pericol pt ceilalti participanti la trafic sau stanjebi circulatia pe acel sector de drum …