Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referat medical (care inlocuieste vechea scrisoare ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referat medical (care inlocuieste vechea scrisoare medicala)

As dori sa stiu si eu sa stiu care act normativ aproba noul model de REFERAT MEDICAL cuprins in anexa nr. 2 utilizat pentru Comisia de expertiza si recuperare a capacitatii de munca, formular care inlocuieste vechiul model al scrisorii medicale aprobat prin Ordinul 1000/2008?

Postez mai jos noul model ([ link extern ] ):

Anexa nr. 2
Unitatea sanitară
Nr .............. / ........
REFERAT MEDICAL
Privind pe dl/dna.................................................................................CNP...............................................................
cu domiciliul în localitatea .................................................................. str ................
nr ....... , bl .......... , sc .......... , et ......... ap ........... judeţul/sectorul ..............................
Diagnostic clinic:
Simptomatologie*):
Examen obiectiv detaliat*):Î= _________ cm ; G= _______ kg ; TA = _________ mmHg ; AV= ________ b/min
Investigaţii clinice, paraclinice*):
Tratamente urmate
Observaţii: ............................................................................................
Medic de specialitate,
*) Datele înscrise trebuie să susţină diagnosticul clinic, stadiul evolutiv al afecţiunilor prezentate.
Pentru bolnavii netransportabili, referatul medical trebuie să conţină date care să justifice din punct de vedere medical
imposibilitatea deplasării.

Va multumesc.
S-ar putea sa gasiti aceasta anexa in ORDIN Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG 158 2005 ·
Am verificat la anexa 2 din acest ordin si nu este.
Trebuie sa provina dintr-un act normativ aparut dupa intrarea in vigoare a Ordinului nr. 1000/2008, deci din anul 2008 incoace, nu are ce cauta inainte de anul 2008.
Mentionez ca acest formular apare pe site-ul casei judetene de sanatate cluj prezentat mai sus [ link extern ] /
dar nici ei intrebati fiind, nu stiu din ce act normativ provine.
Si medicul cardiolog care a eliberat acest referat medical a mentionat ca este un formular reglementat dupa o procedura noua, dar care o fi aia?????? Nimeni nu stie, nici macar in programul legislativ actualizat pana la data de 05 iulie 2011 nu am reusit sa identific.

Astept o lamurire. Multumesc.
eagle_free, utilizator
Referatul in forma pe care ati postat-o nu este reglementat printr-un act normativ, de aceea nici nu l-am gasit publicat intr-un MOF ca atare,ci este un act de uz intern aplicabil pe raza CASSCL,elaborat de o comisie de specalisti din cadrul casei de sanatate si casei de pensii din jud. Cluj,in concordanta cu acte normative in vigoare in domeniu.(HG257/2011,OMMPS1418/2010)

In schimb,asa cum v-am aratat in primul meu comentariu,in ORDIN Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor
Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de
sănătate,Text în vigoare începând cu data de 12 mai 2010,publicat pe siteul CNAS,veti regasi ,dar la ANEXA 8 formatul acestui referat,care nu inlocuieste insa scrisoarea medicala,asa cum precizati dvs.
ContSters136493, utilizator
eagle_free a scris:

Am verificat la anexa 2 din acest ordin si nu este.
Trebuie sa provina dintr-un act normativ aparut dupa intrarea in vigoare a Ordinului nr. 1000/2008, deci din anul 2008 incoace, nu are ce cauta inainte de anul 2008.
Mentionez ca acest formular apare pe site-ul casei judetene de sanatate cluj prezentat mai sus [ link extern ] /
dar nici ei intrebati fiind, nu stiu din ce act normativ provine.
Si medicul cardiolog care a eliberat acest referat medical a mentionat ca este un formular reglementat dupa o procedura noua, dar care o fi aia?????? Nimeni nu stie, nici macar in programul legislativ actualizat pana la data de 05 iulie 2011 nu am reusit sa identific.

Astept o lamurire. Multumesc.

Uitati un comunicat al Casei de Asigurari de Sanatate Cluj care contine referiri la acel referat
[ link extern ]
Mersi freeelis pentru aceasta lamurire care spulbera toate nelamuririle.