Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poprire cont bancar

In cazul in care societatea are datorie la o banca si SC are conturile poprite , se poate pune o suma de bani in acel cont mai mica decat datoria totala catre banca fara sa fie poprita de stat ? In cazul meu , am vrut sa sting datoria catre banca si am depus o suma de bani ca sa pot face acest lucru ,dar am aflat de la pesoana care este responsabila de contul meu ca banii imi vor fi luati de stat in intregime deoarece contul este poprit . Intrebarea mea este statul poate lua banii din acel cont cu datorii fata de banca ?
Cu multumiri
Aveti si datorii fata de stat, nu doar fata de banca?
Statul a formulat cerere de interventie in dosarul de executare al bancii sau a pornit o executare silita proprie?
Raspunsul este da, creditorul care are incuviintata cererea de poprire (*adica statul - din cate inteleg eu) "va lua" atât soldul creditor al acestor conturi, cât şi încasările viitoare. Terţul poprit (adica SC) nu va face nicio altă plată sau altă operaţiune care ar putea diminua bunurile (sumele) indisponibilizate.
Inteleg ca banca nu a inceput executarea silita impotriva dvs. si nu i s-a incuviintat vreo poprire pe conturile SC.
ContSters197377, utilizator
da , am datorii si fata de banca , de aceea am depus banii la banca (dintr-un cont personal din strainatate ) ca sa imi pot stinge datoria fata de banca .
scorpiusu a scris:

Raspunsul este da, creditorul care are incuviintata cererea de poprire (*adica statul - din cate inteleg eu) "va lua" atât soldul creditor al acestor conturi, cât şi încasările viitoare. Terţul poprit (adica SC) nu va face nicio altă plată sau altă operaţiune care ar putea diminua bunurile (sumele) indisponibilizate.
Inteleg ca banca nu a inceput executarea silita impotriva dvs. si nu i s-a incuviintat vreo poprire pe conturile SC.

Sa inteleg ca nu mai pot achita datoria fata de banca ? mai intai ia statul si apoi creditorul ? Nu cred . Stiu ca banca ar trebui sa isi ia banii inaintea statului
Alimanescu George a scris:

Aveti si datorii fata de stat, nu doar fata de banca?
Statul a formulat cerere de interventie in dosarul de executare al bancii sau a pornit o executare silita proprie?

Scuze , da ,am datorii si fata de stat si fata de banca . Dar cu ceea ce am pus zilele trecute la banca as fi scapat de datorie .