Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care e procedura pentru furt in hipermarket?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care e procedura pentru furt in hipermarket?

acolo se fura foarte mult ,e posibil sa trimita prin fax sesizare catre politie cu datele celui prins asupra faptului si politia sa ia pe urma masuri?sau trebuie retinut pe loc cel prins ?:O
Daca se face sesizare la politie si exista dovezi...clare asupra infractiunii, politia poate lua masuri si ulterior, respectiv sa-l cheme pe respectivul infractor la politie ulterior pentru a da declaratie. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa-l retina pe loc.( sau nu stiu eu:-/).
nu , nu scrie nicaieri!
cam in cat timp poate fii chemat la politie invinuitul?
:(
Depinde cat de mult are de lucru politia. Acum este si perioada concediilor.
cam cat cel mult ? in maxim 1 luna ,2, 1 an?

care e practica ? normal poate sa vina oricand pana se prescrie fapta dar ea de obicei cam in cat timp vine?
Gabriela Mihai, Avocat