Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie 392a nedepusa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie 392a nedepusa

Buna ziua,

Daca nu am depus Declaratia 392a (nu am stiut de schimbarea limitei de la 10.000euro la 35.000 euro) si este prima abatere (adica prima declaratie nedepusa) o sa primesc amenda sau exista posibilitatea acordarii unui avertisment .Este o lege care sa impuna acordarea unui avertisment la prima abatere sau depinde de inspectorul fiscal?
Avand in vedere ca amenda este f mare pentru nedepunerea la termen (de la 12.000ron) sfatul dvs. ar fi sa o depun cu data de augut 2011 sau sa astept sa se sesizeze ei, in speranta ca nu se vor sesiza niciodata?

Multumesc anticipat!
D 392 A este o declaratie anuala.Daca o depuneti in august o depuneti cu amenda.
Asteptati sa va vina notificare sau puteti merge sa vedeti daca gasiti intelegere pt.avertisment.-nu va noteaza nicaieri ca ati fost asa ca daca vor sa va dea amenda spuneti ca nu sunteti pregatita si nu va mai duceti si asteptati poate nu se sesizeaza si nu va trimit notificare.
Pentru decl 394 amenda este de 12.000 ron (6000 ron pe loc) ptr decl 392 A sau B amenda este de la 1000-5000 ron.
In cel mai rau caz daca este sa primiti amenda scapati cu 500 ron.
Ce am gasit eu in legatura cu sanctiunile este ca in codul fiscal nu se specifica nimic pentru D392, ci doar Codul de procedura fiscala, care spune, in art. 219 alin. 1, coroborat cu art. 219 alin. 2 lit. d), ca nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor de inregistrare fiscala sau de mentiuni se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, si cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice.

In acelasi timp am gasit ca pentru 2009 a fost data o lista detaliata cu sanctiuni si ma gandesc ca poate exista la fel si pt 2010, dar nu gasesc eu.

Pt anul 2009 am gasit sanctiuni pt persoane juridice:

Depunere din proprie iniţiativă: 1 – 15 zile - avertisment
16 – 30 zile - 1000 lei
31 – 60 zile - 1500 lei
61 – 90 de zile - 1700 lei
Peste 90 zile - 2000 lei

Depunere în urma notificării: 1 – 15 zile - 2000 lei
16 – 30 zile - 3000 lei
31 – 45 zile - 4000 lei
Peste 45 zile - 5000 lei

Se poate sa-mi spuneti unde gasesc sanctiunile pt 392a?