avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 392

Buna seara,

Va rog sa ma lamuriti care este amenda pentru nedepunerea in termenul legal al declaratiei 392. Pe net au circulat informatii cu privire la sume cuprinse intre 12.000 lei si 14.000 lei ptr PJ.
In Codul de procedura fiscala, este prevazuta o amenda cuprinsa intre 1000 si 5000 lei - articolul 219. Aceasi sanctiuni am vazut-o comunicata si de ANAF Arges referitor la anul 21013 cu depunere pana la 25 februarie 2014. Poate ma puteti lamuri care este suma corecta, si in baza carui act normativ.
Multumesc mult.
Studiati acest material:
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392a nedepusa iuliaiuly iuliaiuly Buna ziua, Daca nu am depus Declaratia 392a (nu am stiut de schimbarea limitei de la 10.000euro la 35.000 euro) si este prima abatere (adica prima ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 rocky2009 rocky2009 Buna dimineata, Se poate face rectificativa la declaratia 394? Ce implica acesta rectificativa, din punct de vedere al amenzilor? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Obligatii declaratii intreprindere individuala deanna deanna Buna ziua, As avea cateva intrebari cu privire la contabilitatea si obligatiile declarative ale unei I.I. 1. O I.I. infiintata in septembrie 2014, care ... (vezi toată discuția)