avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hidroizolatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hidroizolatie acoperis bloc

Buna ziua,
Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje. De ceva timp am mari batai de cap cu hidroizolatia acoperisului, si anume sunt infiltratii de apa in apartamentul meu. Am convocat o sedinta cu toti locatarii pentru ai convinge sa refacem hidroizolatia blocului, in principiu au fost de acord, dar dupa ce s-a constatat (s-au facut masuratori de catre o firma specializata) ca trebuie sa plateasca fiecare cate o suma (cca 1500 lei de apartament) s-au razgandit. Ce pot face eu in cazul asta? Sa repar local pe banii mei acoperisul, dar nu se va rezolva mai nimic, sa refac intreg acoperisul doar deasupra apartamentului meu, evident pe banii mei, dar iarasi nu se revolva problema integral, sau sa refac intraga hidroizolatie a blocului pe banii mei, urmad a ulterior sa-i actionez in judecata pentru a-mi recupera banii?
Daca voi opta pt oricare din aceste variante, care este procedura (pasii de urmat) pentru a-mi putea recupera banii pe cale legala?
Multumesc
Hidroizolatia este o investitie ce trebuie platita de toti locatarii.
Aceasta lucrare se face de asociatie.
Trebuie sa discutati cu presedintele,administratorul.Normal ar trebui sa aveti un fond de reparatii.
Pasii de urmat; reclamatie scrisa la asociatie ca va ploua in apartament,asteptati raspunsul in scris al comitetului,daca nu va i-au in seama informa-ti presedintele ca sunteti dispus sa efectuati pe cont propriu aceste lucrari.Atentie la documente pentru a se putea recupera cheltuiala.:((;);)
Am ajuns la faza la care am cazut de acord ca trebuie efectuata aceasta reparatie. Problema ivita acum este cum se repartizeaza costurile aferente acestei lucrari pe apartamante, si se vehiculeaza ideea ca cei de la etajul superior sa plateasca "mai mult". Acoperisul fiind drept comun, consider ca toti trebuie sa contribuim in mod egal. Este stiupulat undeva acest lucru? Va rog sami indicati Legea si articolul unde se face referire la acest lucru. multumesc
Fiecare proprietar plateste in functie de cota parte indiviza pe care o are trecut in actul de proprietate vezi art.43-47 din H.G. nr 1588/2007.:-/:coffee::coffee:
Insa, suma pe care ati scris-o mai sus este f. mare... astfel ca nu degeaba s-au speriat vecinii dvs.
Daca dati o cautare personalizata, aici pe forum, gasiti mai multe discutii ref. la tema propusa de dvs.
Functie de ”comanda data” pretul / mp este situat intre 25 lei/mp la acoperirea cu membrana cu un singur start si de 50-60 lei/mp la acoperirea cu 2 straturi. Cautati mai multe oferete. De fapt, asa cum spuneau si colegii, mai sus, aceasta este ”treaba” asociatiei. Dvs.(toti prop. de la et. 4) trebuie sa informati as. prop.despre situatie, iar presedintele trebuie sa vina cu o comisie sa intocmeasca o Nota de constatare. Daca se constata justetea sesizarii dvs. (nu a reclamatiei dvs.), presedintele trebuie sa anunte la avizier necesitatea (de urgenta) inceperii adunarii sumei necesare, dupa ce are in prealabil informatii de la mai multe firme despre costul lucrarii.
Grabitiv-a ca vin ploile de toamna... Puteti urgenta lucrarile prin avansarea unei sume mai mari de la prop. et. 4, insa, asa cum s-a spus, contributia fiecarui prop. este proportionala cu cota-parte indiviza de proprietate a fiecaruia. In acest caz, dvs. trebuie sa primiti inapoi suma avansata in plus...

Alte discuții în legătură

Reparatia acoperisului i_andreea2005 i_andreea2005 Buna seara! As dori sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri legate de izolatia acoperisului. Am sa incep printr-o povestioara scurta ca sa ma fac mai ... (vezi toată discuția)
Probleme cu terasa si administratia Mihai SG Mihai SG Buna Ziua, Au fost probleme cu terasa si acum, dupa reparatie, sunt si mai multe. Conditiile in care se intampla toate astea sunt urmatoarele: 1) ... (vezi toată discuția)
Stau la ultimul etaj si imi ploua in casa criserb criserb Buna ziua, Dupa cum spune si titlul, stau la ultimul etaj si imi ploua in casa. A inceput sa ploua tarziu in toamna, nu am mai avut timpul necesar ... (vezi toată discuția)