avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri munca de noapte,suplimentara si zilele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri munca de noapte,suplimentara si zilele libere/sarbatori legale

Buna ziua,as vrea sa stiu daca le acord corect paznicilor sporurile de care beneficiaza.lucreaza de noapte,in ture si le acord 25% pentru munca de noapte din salariul de baza,75% pentru orele suplimentare,100% pentru zilele libere si sarbatori legale si un spor suplimentar la salariu de 10% pentru munca fara repaus saptamanal...in total 210% sporuri la salariu
Cel mai recent răspuns: alexandra24 , utilizator 18:16, 9 August 2011
Mi se pare corect , mai putin acel spor pentru munca fara repaus saptamanal .. Codul Muncii prevede acordarea lui , de regula, sambata si duminica ... in caz contrar , repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.
este sporul de 10% pentru ca nu au liber in zilele de sambata si duminica(dar au in alte 2 zile liber saptamanal+ 10% spor)
Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2011
alexandra24, utilizator
alexandra24 a scris:

este sporul de 10% pentru ca nu au liber in zilele de sambata si duminica(dar au in alte 2 zile liber saptamanal+ 10% spor)



Atunci sunt corecte ... =D>
alexandra24 a scris:

Buna ziua,as vrea sa stiu daca le acord corect paznicilor sporurile de care beneficiaza.lucreaza de noapte,in ture si le acord 25% pentru munca de noapte din salariul de baza,75% pentru orele suplimentare,100% pentru zilele libere si sarbatori legale si un spor suplimentar la salariu de 10% pentru munca fara repaus saptamanal...in total 210% sporuri la salariu



Atentie la modalitatea de calcul pt. sporul de 25%,acesta nu se aplica decat la orele efectiv prestate/luna in intervalul 22-6.si nu la intreg salariul de baza.
dar art.126-alin.b) fie de un spor pt munca prestat in timpul noptii de 25% din salariul de baza,daca timpul atfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Alte discuții în legătură

Zile lucrate in weekend si sarbatori legale stanciu4444 stanciu4444 Buna ziua, 1) Exista vreo prevedere in codul muncii privind acordarea de sporuri pentru zilele lucrate in weekend si de sarbatori legale ? Sau este ... (vezi toată discuția)
Program de lucru 11 ore. sporuri. va rog un sfat. didi67 didi67 Am o intrebare referitoare la relatiile de munca, respectiv durata timpului de lucru (si salarizarea) in cazul unei repartizari inegale a timpului de lucru. As ... (vezi toată discuția)
Daca cer plata orelor suplimentare... selira selira programul meu se prelungea si noaptea, fara sa fie trecut pe contract program de noapte.. cum sa imi calculez orele? ore suplimentare si ore de noapte cu ... (vezi toată discuția)