avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna neefectuat se poate pierde?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna neefectuat se poate pierde?

Sunt profesor titular in invatamantul preuniversitar. Am intrat in concediu prenatal in 15 iunie 2009, deci nu am beneficiat de C.O. In 10 iulie 2011mi s-a terminat C.I.C.
Am dreptul la C.O. neefectuat in anul scolar 2008/2009, in aceasta vara?,deoarece la secretariatul scolii mi s-a spus ca acel concediu s-a pierdut. Este adevarat?
Se poate pierde C.O daca contractul de munca este suspendat datorita intrarii in C.I.C.?
Cel mai recent răspuns: ileanamaier , utilizator 23:13, 8 August 2011
Pe perioada suspendartii CIM nu ati prestat nici o activitate deci nu aveti drept la CO, principalele efecte ale CIM printre care si dreptul la CO fiind de asemenea suspendat
CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata .... Concediul de odihnă pe anii 2008/2009 nu mai poate fi efectuat în natură astfel că aveti dreptul la acordarea unei despăgubiri echivalente cu indemnizația de concediu de odihnă la care ati fi avut dreptul pentru acești ani.
freeelis a scris:

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata .... Concediul de odihnă pe anii 2008/2009 nu mai poate fi efectuat în natură astfel că aveti dreptul la acordarea unei despăgubiri echivalente cu indemnizația de concediu de odihnă la care ati fi avut dreptul pentru acești ani.


Nu inteleg, de ce nu ar mai putea fi acordat in natura?
Din cate stiu eu, concedul de odihna neefectuat nu se poate plati decat in cazul incetarii contractului de munca. Am intels ca nu s-a incetat cntractul de munca.
In opinia mea (daca legile in invatamant nu au prevederi exceptionale), concediul neefectuat corespunzator perioadei lucrate din anul in care s-a intrat in CIC, trebuie acordat.
1. Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

2. In practica judiciara , s-a decis ca daca concediul de odihnă nu mai poate fi efectuat în natură salariatul/a are dreptul la acordarea unei despăgubiri echivalente cu indemnizația de concediu de odihnă la care ar fi avut dreptul.
freeelis a scris:

...
2. In practica judiciara , s-a decis ca daca concediul de odihnă nu mai poate fi efectuat în natură salariatul/a are dreptul la acordarea unei despăgubiri echivalente cu indemnizația de concediu de odihnă la care ar fi avut dreptul.


1. Daca tot s-a instituit aceasta practica judiciara de ce nu s-a introdus si in Codul muncii?
2. Asa, pentru a intra in posesia banilor, trebuie sa apelezi la justitie. Si dureaza, si dureaza...

Alte discuții în legătură

Concedii de odihna neefectuate ContSters257414 ContSters257414 Un salariat, angajat in perioada 01.03.2007- 01.07.2013, program 2 ore/zi, 800 lei/luna brut, 601 lei/luna net, concedii de odihna neefectuate, poate cere ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariate concediu neefectuat claudine claudine În martie 2007, soțul meu a intrat în concediu crestere copil nereusind sa efectueze concediul de odihnă aferent anului 2007 (precizez că lucrând în ... (vezi toată discuția)