Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene pentru tineri 2011
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene pentru tineri 2011

In cazul in care "am" o firma cu un prieten, imi mai pot face inca o firma prin programul "Fonduri europene pentru tineri 2011 " ?

Sau cum ar trebui sa procedez? Sa infiintez inainte firma prin pragramul "Fonduri europene pentru tineri 2011 " si apoi sa mi face cealalta firma cu prietenul meu?

Multumesc frumos !
Conform Art. 2 a OUG nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri. — (1) În înțelesul prezentei ordonanțe de urgență, întreprinzătorul tânăr, beneficiar al programului, denumit în continuare întreprinzător debutant, este persoana fizică majoră care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are capacitate juridică deplină de exercițiu, are vârsta de până la 35 de ani, împliniți cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societății cu răspundere limitată în registrul comerțului;
b) anterior datei înmatriculării societății în registrul comerțului nu a mai deținut și nu deține calitatea de acționar, asociat sau membru al organelor de conducere ale unei întreprinderi constituite în Spațiul Economic European;
c) înființează pentru prima dată o societate cu răspundere limitată în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și ale prezentei ordonanțe de urgență;
d) completează o declarație pe propria răspundere, sub sancțiunea legii penale, că îndeplinește condițiile prevăzute la lit. b), pe care o depune la registrul comerțului odată cu cererea de înmatriculare a societății.
(2) Dacă la data înregistrării cererii de înmatriculare a societății cu răspundere limitată în registrul comerțului condiția referitoare la vârstă este îndeplinită, aceasta se consideră îndeplinită pe întreaga perioadă de acordare a facilităților.

Daca ati citit acest articol e clar ce nu se poate fac o SRL-D (debutant) daca ati mai fost actionar, asociat, membru administratiei ale unei societatii, sau intreprinderile, nu doar in Romania cat si in restul uniunea europeana.
Multumesc frumos !