avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Caut un raspuns corect si sigur
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Caut un raspuns corect si sigur

Am avut o firma pe care am deschis-o in anul 2 de facultate tot in urma unei legi de genul acesta. Nu am accesat niciodata fonduri si am pana in 35 de ani. Pot acum sa deschid o noua firma si sa aplic si eu la acest program????
Cel mai recent răspuns: eddy33 , utilizator 11:10, 8 Martie 2014
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri

Art. 2
(1)În înţelesul prezentei ordonanţe de urgenţă, întreprinzătorul tânăr, beneficiar
al programului, denumit în continuare întreprinzător debutant, este persoana
fizică majoră care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a)are capacitate juridică deplină de exerciţiu, are vârsta de până la 35 de ani,
împliniţi cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societăţii cu
răspundere limitată în registrul comerţului;
b)anterior datei înmatriculării societăţii în registrul comerţului nu a mai deţinut
şi nu deţine calitatea de acţionar, asociat sau membru al organelor de conducere
ale unei întreprinderi constituite în Spaţiul Economic European;
c)înfiinţează pentru prima dată o societate cu răspundere limitată în condiţiile
Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, şi ale prezentei ordonanţe de urgenţă;


Nu mai puteti beneficica de prevederile prezentului act normativ.
Multumesc pentru raspuns! Va mai deranjez cu o intrebare: daca deschid firma pe numele sotiei si eu sunt cu 40 sau 50%, e ok???:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene pentru tineri 2011 Ing3ras Ing3ras In cazul in care \"am\" o firma cu un prieten, imi mai pot face inca o firma prin programul \"Fonduri europene pentru tineri 2011 \" ? Sau cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Facilitati firme nou infiintate ancaciu ancaciu ce facilitati au firmele nou infiintate :impozit pe profit ,viramente salarii (vezi toată discuția)
Infintare srl pentru servicii, neplatitor de tva. An.Dumi An.Dumi Buna seara, as dori sa va intreb, in cazul in care doresc sa imi infintez un SRL pentru prestari servicii, neplatitor de TVA, stiti cumva cat ar costa si ... (vezi toată discuția)