Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Caut un raspuns corect si sigur
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Caut un raspuns corect si sigur

Am avut o firma pe care am deschis-o in anul 2 de facultate tot in urma unei legi de genul acesta. Nu am accesat niciodata fonduri si am pana in 35 de ani. Pot acum sa deschid o noua firma si sa aplic si eu la acest program????
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri

Art. 2
(1)În înţelesul prezentei ordonanţe de urgenţă, întreprinzătorul tânăr, beneficiar
al programului, denumit în continuare întreprinzător debutant, este persoana
fizică majoră care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a)are capacitate juridică deplină de exerciţiu, are vârsta de până la 35 de ani,
împliniţi cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societăţii cu
răspundere limitată în registrul comerţului;
b)anterior datei înmatriculării societăţii în registrul comerţului nu a mai deţinut
şi nu deţine calitatea de acţionar, asociat sau membru al organelor de conducere
ale unei întreprinderi constituite în Spaţiul Economic European;
c)înfiinţează pentru prima dată o societate cu răspundere limitată în condiţiile
Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, şi ale prezentei ordonanţe de urgenţă;

Nu mai puteti beneficica de prevederile prezentului act normativ.
Multumesc pentru raspuns! Va mai deranjez cu o intrebare: daca deschid firma pe numele sotiei si eu sunt cu 40 sau 50%, e ok???:)