Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pasaport scazut
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pasaport scazut

Buna ziua

Suntem o familie de romani cu un baietel de 6 ani. In cateva zile plecam din Italia spre Romania. Intrebarea mea este daca putem avea probleme, pentru ca baiatul era trecut pe pasaportul nostru dar termenul a expirat din decembrie 2010. Ale noastre raman valabile pana in 2014.
De la ambasada mi s-a zis ca imi trebuie un titlu de calatorie facut de consulatul de la Roma.
Ma intereseaza ce zice legea cu calatoria minorul cu pasaportul expirat.
Multumesc anticipat
Nu puteti calatori cu pasaportul expirat. Aveti nevoie de un titlu de calatorie care il puteti obtine de la Consulatul sau Ambasada Romaniei. De retinut ca titlul de calatorie este valabil 10 zile si doar pentru reintoarcerea in tara.
Alex_Munteanu a scris:

Nu puteti calatori cu pasaportul expirat. Aveti nevoie de un titlu de calatorie care il puteti obtine de la Consulatul sau Ambasada Romaniei. De retinut ca titlul de calatorie este valabil 10 zile si doar pentru reintoarcerea in tara.

Buna, doar o chestie care poate intereseaza.Stiati ca Olanda nu recunoaste Titlul De Calatorie eliberat de Ambasade? Am patit-o....
Cazul doamnei este in Italia, nu Olanda.

Olanda totusi este membru al UE si a spatiului Schengen. Mergeti la Ambasada si luati titlul de calatorie si treceti granita in Belgia sau Germania si luati de acolo Avionul (daca veniti cu Avion). Nu mai exista granite intre statele Schengen
LEGEA nr. 248 din 20 iulie 2005, modificata etc.

Art. 23^1
Valabilitatea titlului de calatorie este de cel mult 30 de zile si inceteaza de drept la data intrarii titularului in Romania.

[ link extern ]

Completare
@Nicoleta Holbanel
Titlul de calatorie nu poate fi folosit pentru a calatori in alta tara decat Romania - probabil Olanda nu era pe traseul normal de intoarcere in tara.
Ares-3, moderator
Alex_Munteanu a scris:

Cazul doamnei este in Italia, nu Olanda.

Olanda totusi este membru al UE si a spatiului Schengen. Mergeti la Ambasada si luati titlul de calatorie si treceti granita in Belgia sau Germania si luati de acolo Avionul (daca veniti cu Avion). Nu mai exista granite intre statele Schengen

Buna,
Am inteles ca era vorba de Italia.Am facut doar o paranteza . Biletul de avion era doar dus Dublin Bucuresti( scopul calatoriei era reinnoirea pasaportului) via Amsterdam.Dupa imbarcare ,am fost data jos din avion pe motivul ca Amsterdamul nu recunoaste titlul de calatorie eliberat de Ambasada Romaniei din Dublin.Nimic de a face cu Spatiul Schengen la acea vreme.