avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Calcul alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Calcul alcoolemie

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum se calculeaza alcoolemia retroactiv de catre INML si ce ar fi trebuit sa beau/mananc (pentru ca retoractiv alcoolemia sa fi calculata la o valoare de sub 0,80 alcool) cunoscand urmatoarele date:
1. am 68 kg;
2. la ora 13;00 - la testul alcooltest mi-a iesit 0,88 alcool in aerul respirat (am suflat in alcooltest)
3. la ora 14:00 (exact la ora dupa testul alcooltest), la prima proba biologica am avut 1,75 alcool in sange;
4. la ora 15:00, la a doua proba biologica am avut 1,41 alcool in sange.
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
gyoni8, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:10, 20 August 2011
ca sa inteleg mai bine:
tu ne ceri un sfat despre ce si cum sa minti un organ de urmarire penala?

cred ca tu intelegi gresit scopul si activitatea unui avocat al apararii.

Formula de calcul este:

C = A/(Gxr)

unde
C = concentratia alcoolului in sange
A = cantitatea de alcool in grame
G = greutatea corporala
r = un factor de difuziune (0,7 la barbati si 0,6 la femei)

Intr-o ora se pot elimina 7-10g de alcool, reflectate printr-o scadere a alcolemiei cu aproximativ 0,15‰ pe ora.

Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
Mihai Costache, Avocat
Puteti manca orice ca alcoolemia nu scade si probele tot ridicate vor iesi. Halena (mirosul) poate fi estompat daca se consuma ceapa, usturoi, patrunjel etc dar betia ramane.
saptamana viitoare (intre 08.08.2011-11.08.2011) trebuie sa merg la politie si am inteles ca in functie de declaratia mea sa va face recalcularea ... eu in prima declaratie am zis ca nu stiu cat am consumat, acum brusc imi aduc aminte daca ma ajuti tu Alin111.
Acum te intreb, cat si in ce interval am cosnumat alcool ca sa-mi iasa la recalculare sub 0,80?
multumesc ....
Salut sunt Victor,am si eu cam aceeas problema poti sa ma ajuti?
salut te ajut:) depinde daca pot:)

Alte discuții în legătură

Alcoolemie - recalculare johnny25 johnny25 am fost depistat cu 0.42 la aparat etilotest pe 10 ianuarie, am fost la spital unde mi s-au recoltat 2 probe de sange, rezultatul a fost prima proba 1.10 si a ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - cam cat ar putea iesi la recalculare? alex_tibi alex_tibi buna ziua la fel ca si multi altii de pe aici am calcat si eu pe bec am fost oprit de politia rutiera dupa ce consumasem aproximativ 2 beri 0,33 ,, am fost ... (vezi toată discuția)
0.45 in aerul expirat anno anno In data de 12.05.2011,ora 4:40 am fost oprit de catre politie pentru a vedea daca am baut,in momentul in care mi-au pus etilotestul a iesit 0.45 in aerul ... (vezi toată discuția)