Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Calcul alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Calcul alcoolemie

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum se calculeaza alcoolemia retroactiv de catre INML si ce ar fi trebuit sa beau/mananc (pentru ca retoractiv alcoolemia sa fi calculata la o valoare de sub 0,80 alcool) cunoscand urmatoarele date:
1. am 68 kg;
2. la ora 13;00 - la testul alcooltest mi-a iesit 0,88 alcool in aerul respirat (am suflat in alcooltest)
3. la ora 14:00 (exact la ora dupa testul alcooltest), la prima proba biologica am avut 1,75 alcool in sange;
4. la ora 15:00, la a doua proba biologica am avut 1,41 alcool in sange.
Va multumesc!
gyoni8, utilizator
ca sa inteleg mai bine:
tu ne ceri un sfat despre ce si cum sa minti un organ de urmarire penala?

cred ca tu intelegi gresit scopul si activitatea unui avocat al apararii.

Formula de calcul este:

C = A/(Gxr)

unde
C = concentratia alcoolului in sange
A = cantitatea de alcool in grame
G = greutatea corporala
r = un factor de difuziune (0,7 la barbati si 0,6 la femei)

Intr-o ora se pot elimina 7-10g de alcool, reflectate printr-o scadere a alcolemiei cu aproximativ 0,15‰ pe ora.

Mihai Costache, Avocat
Puteti manca orice ca alcoolemia nu scade si probele tot ridicate vor iesi. Halena (mirosul) poate fi estompat daca se consuma ceapa, usturoi, patrunjel etc dar betia ramane.
saptamana viitoare (intre 08.08.2011-11.08.2011) trebuie sa merg la politie si am inteles ca in functie de declaratia mea sa va face recalcularea ... eu in prima declaratie am zis ca nu stiu cat am consumat, acum brusc imi aduc aminte daca ma ajuti tu Alin111.
Acum te intreb, cat si in ce interval am cosnumat alcool ca sa-mi iasa la recalculare sub 0,80?
multumesc ....
Salut sunt Victor,am si eu cam aceeas problema poti sa ma ajuti?
salut te ajut:) depinde daca pot:)