Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mansardare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mansardare

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum pot sa combat acest fenomen.
Locuiesc intr-un bloc care a fost dat in folosinta acum 12 ani, in toti acesti ani, persoanele care s-au perindat la conducerea acestui bloc nu au incercat in nici un fel sa obtina fonduri pentru a conserva blocul in interior si exterior. Eu locuiesc la ultimul etaj si chiar de la primele sedinte de bloc s-a spus ca nu se va cotiza pentru a reabilita acoperisul...asadar mi-am asumat aceste cheltuieli pana in ziua de astazi. Incepand de anul acesta, noua conducere a pus in discutie posibilitatea mansardarii la care eu nu vreau sa subscriu, motivele mele fiind: imi permit cheltuiala termo-hidroizolarii si nu doresc santier sau alti locatari deasupra capului. Insa conducerea incearca in mod fraudulos sa obtina semnaturile celorlalti locatari pe motiv ca mansardarea este unica solutie de a nu scoate banii din buzunarul locatarilor si in plus firma contractanta ar igieniza scarile, spatiul verde din jurul blocului si ar reabilita termic exteriorul blocului. Am sustinut in aceste sedinte ca mansardarea este o afacere profitabila doar pentru conducere si firma contractanta, ca aceste sume ar putea fi cotizate, exceptand cele pentru reabilitare termica, dar se pare ca presedintele, administratorul si acolitii lor nu au urechi pentru asta, ci au chemat mai intai o firma din Constanta, despre care am descoperit pe Internet ca avea numeroase litigii pe rol cu asociatiile de proprietari unde incercasera sa mansardeze (nereguli referitoare la contracte, termen de executie, autorizatii), apoi administratia a chemat un reprezentant al unei firme din Iasi, un recidivist Similiac Teodor, care are 9 dosare pe rol si este dat in judecata de 15 asociatii de proprietari, inclusiv Primaria municipiului Iasi. Asadar, acesta este modul in care conducerea blocului incearca sa rezolve problemele locale facandu-se partasa cu recidivistii si practicand abuzuri nenumarate. As vrea sa va intreb, intrucat la ultima sedinta de bloc, acest Similiac a spus ca nu conteaza daca cineva nu vrea sa semneze pe motiv ca nu-si instraineaza cota indiviza, pentru ca asociatia de proprietari poate da in judecata acea persoana, persoana castiga procesul in cateva luni, iar asociatia ii plateste cota indiviza, in acest fel autoexcluzandu-se de la orice afacere ce implica aceasta cota indiviza. In plus, intrucat eu locuiesc la ultimul etaj si nu-mi dau consimtamantul pentru o eventuala constructie pe acoperis, mi se poate incalca acest drept de proprietate si dreptul civil?Am vazut ca administratorul a distribuit contracte de comodat, editate de firma ieseana, mentionata mai sus, de asemenea, am vazut ca se profita de ignoranta locatarilor si de datoriile lor la intretinere pentru a le forta mana in vederea obtinerii de semnaturi pro-mansardare. Totusi, eu sunt singura persoana care m-am exprimat clar impotriva mansardarii, enumerand motivle mele, pe ceilalti proprietari de la ultimul etaj nu i-am vazut manifestandu-se vadit nici pro, nici contra. As vrea sa-mi spuneti ce pot sa fac pentru a-mi apara drepturile. Va multumesc!
Se va face o adunare generala in care se va vota.
Daca nu sunteti de acord nu vad cum ar putea sa mansardeze.

avocat Claudiu Lascoschi
Referitor la cota indiviza, exista posibilitatea ca asociatia de locatari sa dea in judecata un proprietar pentru instrainarea cotei indivize, proprietarul va castiga procesul, iar asociatia ii va plati cota indiviza, ulterior acesta pierzandu-si partea de la cota indiviza? Cam asa a incercat sa solutioneze ultimul reprezentant al unei firme iesene, recidivist de meserie cand s-a pus problema, daca va exista unele persoane care nu doresc sa-si instraineze cota indiviza. Va rog sa-mi spuneti daca se poate asta sau este doar un bluff?Multumesc.
cota indiviza...nu este cota diviza.....adica nu poate fi instrainata daca unul dintre proprietari nu este de acord
mai mult, cota indiviza nu se poate vinde sau cumpara decat impreuna cu proprietatea, de aici rezulta ca cei care cumpara mansarda (pentru a locui) nu sunt proprietari pe spatiul lor, ci au drept de uzufruct al mansardei pe cat timp exista blocul.
Concluzia, cota indiviza nu o poate folosi nimeni fara aprobarea fiecarui proprietar.
Exista in dezbatere de un an de zile, o propunere legala ce nu este inca aprobata, ca mansardarea sa se faca cu aprobarea unui procent din membrii asociatiei si cu aprobarea tuturor proprietarilor de la ultimul etaj, ce va insemna ca in viitor daca proprietarul de la etajul 1 nu vrea mansarda, iar toti cei de la ultimul etaj vor...se va face mansarda.
Eu va sfatuiesc sa apelati la un avocat pentru a va oferi siguranta informatiilor, deoarece impotriva asociatiei nu este usor sa lupti. Eu sunt in aceeasi situatie si nu au ce sa ne faca, mansarda nu se va face, in schimb vecinii nu vor sa plateasca reparatia terasei pe motiv : nu dau bani cand pot sa primesc.
Asa ca recuperarea banilor se vor face doar prin judecata....cam greu pt ca juristul asociatiei este de parte locatarilor.
Vreau sa spun ca ne ploua pe contor, oricand putea izbugni un incendiu...sa moara cineva electrocutat etc...iar raspunsul juristului a fost: daca ia foc casa, sa ne refugiem in uscatorie.
Toate acestea pentru ca nu au cum sa faca mansarda fara aprobarea familiei mele.
Bafta si nu te lasa intimidat X-(
Multumesc pentru lamuriri. Eu am suportat cheltuielile in lupta cu intemperiile si nu doresc sa le recuperez, vreau doar sa locuiesc in liniste, sa nu mi se impuna sa accept santier deasupra capului, sa nu mi se bage fortat mana in buzunar.Doar ca prezenta conducere convoaca adunarea de bloc si invita reprezentanti ai unor firme obscure pt o asa-zisa mansardare, ca solutie finala-unica, ceea ce ma face sa cred ca intentioneaza sa mansardeze fraudulos, asadar...aceasta lupta este una si mai subtila. Trebuie sa previzionezi ca se pot falsifica semnaturi, firma contractanta poate incepe lucrarile inainte sa aiba autorizatie asa cum am aflat din mass media iesene despre recidivistul Similiac Teodor si firmele lui, iar acesta a fost ultimul invitat de catre conducere pentru o eventuala colaborare in mansardare. Si toate acestea cand justitia e oarba...Fiti atenti, asadar, la miscarile din bloc!
Daca locuiti la et 4 si nu sunteti de acord sa se mansardeze,atunci NU se va mansarda.In prezent pentru emiterea autorizatiei de constructie este nevoie de acordul celor afectati direct,deci daca nu veti fi de acord,nu se va face.Pe viitor se doreste a se putea mansarda doar cu acordul a jumatate plus unu sau a doua treimi(vom vedea ce varianta vor vota)din locatari,insa cu acordul neaparat al celor de la ultimul etaj,deci stati linistiti deocamdata.