Forum Discuţii juridice Executare silită formular cerere de investire?
Discuție deschisă în Executare silită

formular cerere de investire?

Am avut un proces pt. somatie de plata. Eu,in calitate de creditor am castigat.Pe data de 26 iulie 2011 debitorul a semnat ca a primit hotararea si pana astazi 08 august nu a facut cerere in anulare. Pot face astazi cerere de investire? Exista un formular? Dati-mi va rog un exemplu de asemenea cerere,ca sa merg la judecatorie sa depun.Si de asemenea ce pasi trebuie sa mai fac in continuare pt. a-mi recupera cat mai repede banii de la debitor?
Pentru investire aveti nevoie de:
- cerere de investire;

- hotărârea a cărei investire se solicită;

- taxă judiciară de timbru în valoare de 6 lei (2 lei legalizarea + 4 lei investirea) – conform art.3 lit.l din Legea nr.146/1997;

- timbru judiciar în valoare de 0,30 lei;

- delegaţie specială pentru ridicarea titlului executoriu (comercial)

Model cerere investire:
DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul(a) ………………, domiciliat(a) in ………………….
In temeiul art. 374 – art. 376 C. proc. civ., depun copie legalizata a sentintei civile (sau deciziei civile) nr. ………., din …………, pronuntata de …………., in dosarul nr. …………. ramasa definitiva (si irevocabila) si rog sa dispuneti
INVESTIREA SA CU FORMULA EXECUTORIE
prevazute de art. 269 C. proc. civ., pentru ca sa pot cere executarea sa.

Data depunerii
…………….
Semnatura,
……….

DOMNULUI PRESEDINTE AL …………………