avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere verificare hotarare divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere verificare hotarare divort

salut am si eu o intrebare daca stie cineva . dupa ce am divortat im 1979 mi-a venit acasa hotararea de divort prin posta iar eu trebuia sa merg la tribunal cu ea dupa 15 zile pt a pune stampila de definitiva. nu am fost iar acum pt am-i legaliza una m-au trimis la trb. bucuresti pt a face o cerere de verificare. stie cineva ce trebuie scris in cerere, cum trebuie formulata? multumesc
Buna ziua !
Documente şi taxe necesare pentru operaţiuni de investire sau legalizare a hotărârilor judecătoreşti sau a altor înscrisuri
1. LEGALIZARE:

- cerere tip legalizare;
MODEL

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul (a) ________________________ având calitatea de _________________________ vă rog să-mi aprobaţi eliberarea a________ copii de pe sentinţa civilă (decizia) nr.____________ pronunţată de Tribunalul Bucureşti Secţia __________ în dosarul nr._____ /_____ legalizate cu menţiunea definitivă şi irevocabilă .
Solicit, de asemenea, investirea cu formulă executorie a sentinţei civile ( deciziei civile ) nr._________________ .
S-a taxat cu_____________________ conform chitanţei CEC nr._____________ şi timbrul judiciar de______________.

Data: Semnătura

DOMNULUI PREªEDINTE AL TRIBUNALULUI BUCUREªTI
SECŢIA ______________



- hotărârea a cărei legalizare se doreşte;
- taxă judiciară de timbru în valoare de :
· 2 lei pentru hotărâri - conform art.3 lit.t din Legea nr.146/1997;
· 1 leu pentru legalizarea înscrisurilor - conform art.3 lit.ţ din Legea nr.146/1997;
- timbru judiciar în valoare de 0,15 lei;

2. INVESTIRE:
- cerere de investire;
- hotărârea a cărei investire se solicită;
- taxă judiciară de timbru în valoare de 6 lei (2 lei legalizarea + 4 lei investirea) – conform art.3 lit.l din Legea nr.146/1997;
- timbru judiciar în valoare de 0,30 lei;
-
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2009
Marius Zaharia, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investire cu formulã executorie lara12 lara12 am obţinut drept de vizită, decizia a devenit definitivă după expirarea termenului de recurs. întrebare: 1. cum pot investi decizia cu formulă ... (vezi toată discuția)
Formular cerere de investire? andral andral Am avut un proces pt. somatie de plata. Eu,in calitate de creditor am castigat.Pe data de 26 iulie 2011 debitorul a semnat ca a primit hotararea si pana astazi ... (vezi toată discuția)
Investire cu formula executorie eva03 eva03 Am o decizie data in apel la tribunal, anulare act. Nu s-a facut recurs. Unde fac legalizarea? Unde fac cererea de investire? Care este taxa de timbru si cat ... (vezi toată discuția)