avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie

Am o decizie data in apel la tribunal, anulare act. Nu s-a facut recurs.
Unde fac legalizarea? Unde fac cererea de investire?
Care este taxa de timbru si cat este timbrul judiciar?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: eva03 , utilizator 09:04, 5 Aprilie 2008
La prima instanta (Judecatoria)
2 lei taxa de timbru + 0,15 lei tibru judiciar pentru fiecare exemplar legalizat.
6 lei (2+4) pentru titlu executoriu +0,30 lei tj.
Le pot face pe amandoua impreuna?
Asa este bine?



Către:
Dosar nr. de la judecatorie

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul, domiciliul

Va rog sa dispuneti

1) LEGALIZAREA deciziei civile nr. XX din XX.XX.2008, pronuntata de Tribunalul, in dosarul nr., ramasa definitiva si irevocabila prin nerecurare;

2) ÎNVESTIREA SA CU FORMULÃ EXECUTORIE
În temeiul art. 374 şi art. 376 C. proc. civ., pentru ca să pot cere executarea sa.

Depun taxa de timbru în valoare de AA si BB lei şi timbru judiciar cu valoare deAA si BB lei


Data depunerii: Semnătura

DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI . . . . . .

La pct 1 ar trebui sa scrieti cate exemplare doriti:
- eliberarea a x copii legalizate cu mentiunea definitiva si irevocabila dupa....
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular cerere de investire? andral andral Am avut un proces pt. somatie de plata. Eu,in calitate de creditor am castigat.Pe data de 26 iulie 2011 debitorul a semnat ca a primit hotararea si pana astazi ... (vezi toată discuția)
Cerere verificare hotarare divort nusuvelcu nusuvelcu salut am si eu o intrebare daca stie cineva . dupa ce am divortat im 1979 mi-a venit acasa hotararea de divort prin posta iar eu trebuia sa merg la tribunal cu ... (vezi toată discuția)
solutie in executare dansorin dansorin buna ziua,ce trebuie sa fac sa pun in aplicare o solutie definitiva,am luat timbre,am platit taxa financiara,am inteles ca trebuie sa fac doua cereri sa le ... (vezi toată discuția)