Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie

Am o decizie data in apel la tribunal, anulare act. Nu s-a facut recurs.
Unde fac legalizarea? Unde fac cererea de investire?
Care este taxa de timbru si cat este timbrul judiciar?
Multumesc anticipat.
La prima instanta (Judecatoria)
2 lei taxa de timbru + 0,15 lei tibru judiciar pentru fiecare exemplar legalizat.
6 lei (2+4) pentru titlu executoriu +0,30 lei tj.
Le pot face pe amandoua impreuna?
Asa este bine?

Către:
Dosar nr. de la judecatorie

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul, domiciliul

Va rog sa dispuneti

1) LEGALIZAREA deciziei civile nr. XX din XX.XX.2008, pronuntata de Tribunalul, in dosarul nr., ramasa definitiva si irevocabila prin nerecurare;

2) ÎNVESTIREA SA CU FORMULÃ EXECUTORIE
În temeiul art. 374 şi art. 376 C. proc. civ., pentru ca să pot cere executarea sa.

Depun taxa de timbru în valoare de AA si BB lei şi timbru judiciar cu valoare deAA si BB lei

Data depunerii: Semnătura

DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI . . . . . .

La pct 1 ar trebui sa scrieti cate exemplare doriti:
- eliberarea a x copii legalizate cu mentiunea definitiva si irevocabila dupa....
Va multumesc frumos!