Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neplatitor de TVA vrea sa devina platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neplatitor de TVA vrea sa devina platitor de TVA

Buna ziua
O societate neplatitoare de tva se poate declara in cursul anului platitoare de TVA prin optiune?
Nu a depasit plafonul de 35000 euro, dar vrea sa faca investitii si ar recupera TVA astfel.
Daca se poate care este procedura?
Multumesc
Cerere la finante - exista formulare tip.
Formular 010
Anexa la formular 010
C.U.I.
Copii legalizate dupa actele de identitate ale administratorilor si asociatilor
Copii dupa contractul de inchiriere sau comodat
Certificat constatator de la ONRC
Cerere (formular tip) de solicitare a inregistrarii in scopuri de TVA

Se depun actele la administratie.
Cam intr-o saptamana vine Garda in control.
Dupa control Garda trebuie sa isi dea acceptul.

Totul dureaza cam o luna
Am facut o firma noua am depus dosaru pentru a deveni platitor de tva, au trecut 18 zile de la depunerea dosarului si pana acum nici o veste. Acum am aflat ca nu mai vine garda vin cei de la anaf dar eu am depus dosaru cand trebuia sa vina garda. Aveti idee pe cine astept si cat mai astept?:((
s-au modificat criteriile de inregistrare in scopuri de tva

[ link extern ] /
Johnny_r0 a scris:

Am facut o firma noua am depus dosaru pentru a deveni platitor de tva, au trecut 18 zile de la depunerea dosarului si pana acum nici o veste. Acum am aflat ca nu mai vine garda vin cei de la anaf dar eu am depus dosaru cand trebuia sa vina garda. Aveti idee pe cine astept si cat mai astept?:((

Luati legatura cu administratia si vedeti pe la ce institutie a statului este dosarul dvs.