avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neplatitor de TVA vrea sa devina platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neplatitor de TVA vrea sa devina platitor de TVA

Buna ziua
O societate neplatitoare de tva se poate declara in cursul anului platitoare de TVA prin optiune?
Nu a depasit plafonul de 35000 euro, dar vrea sa faca investitii si ar recupera TVA astfel.
Daca se poate care este procedura?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 21:36, 2 Decembrie 2011
Cerere la finante - exista formulare tip.
Formular 010
Anexa la formular 010
C.U.I.
Copii legalizate dupa actele de identitate ale administratorilor si asociatilor
Copii dupa contractul de inchiriere sau comodat
Certificat constatator de la ONRC
Cerere (formular tip) de solicitare a inregistrarii in scopuri de TVA

Se depun actele la administratie.
Cam intr-o saptamana vine Garda in control.
Dupa control Garda trebuie sa isi dea acceptul.

Totul dureaza cam o luna
Am facut o firma noua am depus dosaru pentru a deveni platitor de tva, au trecut 18 zile de la depunerea dosarului si pana acum nici o veste. Acum am aflat ca nu mai vine garda vin cei de la anaf dar eu am depus dosaru cand trebuia sa vina garda. Aveti idee pe cine astept si cat mai astept?:((
s-au modificat criteriile de inregistrare in scopuri de tva

[ link extern ] /
Johnny_r0 a scris:

Am facut o firma noua am depus dosaru pentru a deveni platitor de tva, au trecut 18 zile de la depunerea dosarului si pana acum nici o veste. Acum am aflat ca nu mai vine garda vin cei de la anaf dar eu am depus dosaru cand trebuia sa vina garda. Aveti idee pe cine astept si cat mai astept?:((


Luati legatura cu administratia si vedeti pe la ce institutie a statului este dosarul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare denumire firma + domeniul de activitate CatalinMuntean CatalinMuntean Ma intereseaza care sunt procedeele si costurile pentru a schimba denumirea si domeniul de activitate al unei firme si de asemenea ce trebuie facut pentru ca ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in scopuri de tva autohut autohut Buna ziua Am infiintat acum o saptamana un SRL cu 3 asociati si 3 administratori. Am optat sa fim platitori de TVA si sediul social este fara activitate. ... (vezi toată discuția)
Tva raluca constantinescu raluca constantinescu Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: O societate infiintata in anul 2011( declarata ca fiind neplatitoare de TVA la infiintare)nu are ... (vezi toată discuția)