Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru fara act de proprietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru fara act de proprietate ?

Se poate face cadastru si intabulare pentru un teren cu 2 proprietari ( 2 frati care au mostenit terenul)? care sunt actele necesare ? se poate realiza si fara act de proprietate asupra terenului ? mentionez ca terenul a fost cumparat in anul 1952 si avem numai actul de vanzare cumparare semnat de vanzator si de cumparator, insa neinregistrat undeva sau autentificat la notariat. Fara act de proprietate poate fi instraintat ?
multumesc
Nu vi se va admite cererea de intabulare a unui drept de proprietate pe un teren fără a avea act autentic sau o hotărâre judecătorească ce să consfinţească acest lucru.
care sunt etapele pentru obtinerea titlului de proprietate ?
Probabil ca in cazul dvs prin uzucapiune.
Il chemati in judecata pe adevaratul proprietar daca posedati terenul de 30 de ani.
Este recomandabil sa consultati un avocat inainte de proces.

Daca aveti antecontract de vanzare-cumparare mergeti la notar cu proprietarul.

avocat Claudiu Lascoschi
Ce este un antecontract de vanzare cumparare ?
Terenul a fost cumparat in 1952, deci de mai mult de 30 ani, iar vazatorul a decedat, la fel si cumparatorul . Mostenitorii cumparatorului sunt mama si matusa mea, insa vanzatorul nu stiu daca are mostenitori si nici cine sunt ei daca exista.
Ce pot face in acest caz ?
Antecontractul îl aveţi deja... e actul prin care bunicul dvs a cumpărat...
Puteţi să vă duceţi la un avocat care să aleagă una din cele două căi posibile - să meargă pe uzucapiune sau pe hotărâre care să ţină loc de act autentic - titlul X din legea 247/2005.