avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de mana

buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mn cu o indrumare in situatia urmatoare:acum un an i.am dat unui prieten 2500 de euro pe o masina lovita, cu promisiunea ca dupa ce o va repara in service-ul lui,mi.o va preda.nu am facut niciun fel de act nici pe masina,nici pe banii dati.de curand, am fost in sfarsit sa o treaca pe numele meu si nu se poate deoarece are impozite de platit si pana nu le achita nu putem face la notar actul de vanzare-cump.stiu ca pt bunurile mobile se pot face si acte de mana,insa nu stiu exact ce trebuie sa cuprinda si ce forma trebuie sa aiba.ma puteti ajuta?multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 10:48, 12 August 2011
CHITANTA SUB SEMNATURA PRIVATA
INCHEIATA AZI ______________ IN _________________

INTRE:
1.___________________________________, domiciliat in __________________, str. ____________________, nr. _____, bl._____, sc. _____, et. _____, ap.___,
jud.______________, posesor al CI, seria ______, nr. _____________, eliberata de _________________________, la data de _______________, CNP
________________________, in calitate de vanzator
Si
2.___________________________________, domiciliat in __________________, str. ____________________, nr. _____, bl._____, sc. _____, et. _____, ap.___,
jud.______________, posesor al CI, seria ______, nr. _____________, eliberata de _________________________, la data de _______________, CNP
________________________, in calitate de cumparator
Prin semnarea sa de catre parti, prezenta chitanta atesta urmatoarele:
- Vanzatorul vinde autorismul proprietatea sa, marca_________ culoare_________, serie sasiu________________, serie carte de inmatriculare ___________________, numar de inmatriculare, azi data semnarii prezentei., pretul stabilit fiind de ________________ lei ( adica – in litere _ ________________________________________________________)
- Cumparatorul cumpara de la vanzator, autovehiculul deschis mai sus, achitand vanzatorului pretul de __________ lei
Vanzatorul declara ca a primit pretul de _______ lei de la cumparator, si ca a predat autoturismul, iar cumparatorul declara ca a predat autoturismul si ca a platit pretul

Bun si aprobat.

Cumparator, Vanzator,
__________________ _________________


La incheierea prezentului act au fost martori:

______________________________________,
CI seria _______, nr._______________
CNP ____________________________,



_______________________________________,
CI seria_________, nr.______________
CNP ____________________________,




De ce nu intitulati actul conform continutului sau: contract de vanzare-cumparare? De ce chitanta, si nu contract?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hot aga - vanzare; garantii etc dumitru2000 dumitru2000 Societatea X are un autoturism in patrimoniu (nu are ca obiect de activitate vanzare de autot) Z necomerciant - pers fizica vrea sa-l ... (vezi toată discuția)
Model act aditional modificare salariu andreea_lazar andreea_lazar Buna ziuaimi puteti da un model de act aditional de marire salariu ? multumesc (vezi toată discuția)
Model de imputernicire soricanicoleta soricanicoleta as avea nevoie de un model de imputernicire pentru semnarea ordinelor de plata si a actelor depuse la trezorerie (in cazul cand au specimen de semnatura alte ... (vezi toată discuția)