Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hot AGA - vanzare; garantii etc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hot AGA - vanzare; garantii etc

Societatea X are un autoturism in patrimoniu (nu are ca obiect de activitate vanzare de autot)
Z necomerciant - pers fizica vrea sa-l cumpere.

Considerati ca hotararea AGA (sub semnat privata) de mai jos acopera risciurile la care se expune cumparatorul (d.ex. evictiune etc.) ?

E valabila garantia din AGA in favoarea cumparatorului, chiar daca garantia nu se specifica in actul foarte subtire de vanzare-cump de la politie ?

Credeti ca ar mai trebui adaugat ceva ?

Multumesc

SC ……………………………………SRL” ……x ….. exemplare
Sediul: Str ………………………………… nr ….., ap …., sect …, Bucuresti
Capital social: ……………….. RON
CUI: ………………………
J ………………………………
Tel:

H O T A R A R E A NR. ………../………………….
A ADUNARII (EXTRA)ORDINARE A ASOCIATILOR

Intrunita azi ……………………………2009, ora …………, la sediul societatii, la convocarea administratorului societatii, d-nul …………………………………………,
Fiind intrunita unanimitatea asociatilor si partilor sociale, prin prezenta celor ……………….. asociati ai societatii:

1.Dl. ....................................................................., cetăţean român, domiciliat în Jud ..........., Loc ..............................., str. .................... nr. .................., născut la data de ............................. în ........................., posesor al CI seria ................... nr. ...................., eliberată de ............................. la data de ......................................, CNP ....................................................,

2.Dl. ....................................................................., cetăţean român, domiciliat în Jud ..........., Loc ..............................., str. .................... nr. .................., născut la data de ............................. în ........................., posesor al CI seria ................... nr. ...................., eliberată de ............................. la data de ......................................, CNP ....................................................,
3.Dl. ....................................................................., cetăţean român, domiciliat în Jud ..........., Loc ..............................., str. .................... nr. .................., născut la data de ............................. în ........................., posesor al CI seria ................... nr. ...................., eliberată de ............................. la data de ......................................, CNP ....................................................,

ETC.

Adunarea putand deci decide in mod legal asupra ordinii de zi, conform actului constitutiv al societatii,
Discutandu-se propunerea asociatului ………………………………………. ca societatea sa instraineze prin vanzare catre d-oara …………………………..autovehiculul marca…………………………………………., cu nr. de inmatriculare…………………………………………….., etc. (toate datele de identificare ale masinii Cartea de identitate a masinii, Certificatul de inmatriculare proprietatea societatii in baza actului……………………………….., din data de ………………………., incheiat intre ………………………………… si………………………
……………

Vazand ca sunt indeplinite conditiile pentru vanzarea autoturismului marca ……………………………, nr. de inmatriculare ……………………………………………………………………………….., descris mai sus,
Cu unanimitate de voturi
Adunarea extraordinara a asociatilor societatii comerciale "……………………………………" SRL

H O T A R A S T E :

1.Se aproba instrainarea prin vanzare catre d-oara …………………………..a autovehiculului marca…………………………………………., cu nr. de inmatriculare…………………………………………….., etc. (toate datele de identificare ale masinii - Cartea de identitate a masinii, Certificatul de inmatriculare); autovehiculul este proprietatea societatii in baza actului……………………………….., din data de ………………………., incheiat intre ………………………………… si……………………………………
2.Se imputerniceste expres dl. ………………….. sa incheie actul de vanzare-cumparare a autovehicului Ford mondeo, nr. ……………………, descris mai sus, in numele societatii cu d-oara ………………………….. . imputernicitul……………………..este cetăţean român, domiciliat în Jud ..........., Loc ..............................., str. .................... nr. .................., născut la data de ............................. în ........................., posesor al CI seria ................... nr. ...................., eliberată de ............................. la data de ......................................, CNP ....................................................,
Recomandam ca pretul sa nu fie mai mic de 6000 EURO, insa imputernicitul are deplina libertate in stabilirea pretului de vanzare.
Dealtfel dl. ……………….. este si reprezentantul legal al societatii – fiind administrator, calitate in care oricum acesta poate instraina valabil autoturismul Ford Mondeo, nr……….….., fara a mai fi necesara prezenta hotarare AGA.
3.Totodata pentru obtinerea/intocmirea etc. oricaror altor acte (altele decat contractul de vanzare-cumparare) ce au legatura cu autovehiculul Ford Moneo, nr. ………………./ ce au legatura cu vanzarea autovehicului descris, imputernicim pe dl………………………….…. sa faca toate demersurile in numele societatii. ( d.ex. Administratia financiara a Consiliului local in a carei raza teritoriala se afla inregistrat bunul, din punct de vedere fiscal, etc.); dl…………………………. este cetăţean român, domiciliat în Jud ..........., Loc ..............................., str. .................... nr. .................., născut la data de ............................. în ........................., posesor al CI seria ................... nr. ...................., eliberată de ............................. la data de ......................................, CNP ....................................................,

Societatea, subsemnatii, in calitate de asociati si in nume propriu, garantam pe comparator, d-oara ………………….: ca vanzarea autoturismului Ford Mondeo, nr…………………………, catre d-oara ……………………………… se va face valabil; nu exista nici un impediment pentru efectuarea valabila a vanzarii; nu exista deschisa procedura insoventei asupra societatii si nici nu exista vreo amenintare in acest sens.

Societatea, subsemnatii in calitate de asociati si in nume propriu garantam pe comparator, d-oara ………………….. ca autotvehiculul Ford Mondeo, nr …………., decris mai sus este proprietatea societatii, ca nu este gajat, ca nu face obiectul nici unui litigiu sau amenintare in acest sens, ca nu exista nici o terta persoana care sa ridice/ sa poata ridica vreo pretentie asupra acestuia, noi garantand impotriva evictiunii si a oricaror vicii ascunse potrivit legii.

Prezenta hotarare intocmita la sediul societatii……………………………………………
, contine un nr. de …………………….. pagini, si este intocmita in ………………. exemplare originale cu aceeasi valoare juridical dintre care cel putin unul va fi inmanat cumparatorului, d-oara……………………….. .
OBLIGATORIU cel putin LEGALIZARE DE SEMNATURA (INCLUSIV DATA CERTA)

ASOCIATI:

A_________________________

B_________________________

C_________________________
Eu consider ca este suficient.

O singura remarca. Administratorul unui SRL nu poate instraina bunuri din patrimoniu fara aprobarea AGA. Doar in cazul societatilor pe actiuni este permis acest lucru administratorului, dar si acolo doar pana la o anumita limita valorica.

Prin urmare asertiunea privind dreptul administratorului de a instraina astfel de bunuri putea lipsi din continutul hotararii.