Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atributii de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atributii de serviciu

Poate fi obligat un salariat angajat pe o functie cu nivel de studii medii sa desfasoare activitati ce presupun studii superioare avand in vedere ca este absolvent de studii superioare ?
Ce trebuie sa faca un salariat este trecut in Fisa postului. Daca acele activitati nu sunt trecute in Fisa postului, aveti tot dreptul sa refuzati
costel58 a scris:

Poate fi obligat un salariat angajat pe o functie cu nivel de studii medii sa desfasoare activitati ce presupun studii superioare avand in vedere ca este absolvent de studii superioare ?

Doar In masura in care studiile superioare absolvite sunt in specialitatea postului ocupat si deci exista competente specifice si doar daca acestea sunt stipulate in fisa postului pe care dvs. ati semnat-o.
Nu exista fisa de post pentru functia din contract.Se aplica atributiile si nivelul de studii din COR?
Fiti putin mai explicit, sunteti incadrat pe un post,dar in realitate prestati alceva?
Nu inteleg altfel,pentru orice functie ,se intocmeste o fisa de post specifica.
costel58 a scris:

Nu exista fisa de post pentru functia din contract.Se aplica atributiile si nivelul de studii din COR?

Nu cred ca in C.O.R. sunt pevazute atributiile functiei pe care o detineti ... atributiile fiecarui salariat sunt precizate in fisa postului ... pentru a indeplini acele atributii la care va referiti , acestea trebuie sa fie prevazute in fisa postului dvs sau sa fie tranmsise printr-o decizie scrisa emisa de angajator.