avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Comert online cu ebook-uri (in UE si in afara UE)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Comert online cu ebook-uri (in UE si in afara UE)

Buna ziua,

Intentionez sa comercializez carti electronice (achizitionate de la terti din Marea Britanie si Statele Unite in principal, cu drept de revanzare) printr-o pagina web proprie. In momentul de fata sunt PFA neplatitor de TVA.
Intrebarea mea este daca pentru aceasta activitate sunt obligata sa ma inregistrez ca PFA platitor de TVA si sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari, tinand cont de faptul ca tinta o reprezinta clientii persoane fizice din UE sau din afara UE.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 10:01, 15 August 2011
Dumneavoastră sunteţi PFA cu înregistrare la ORC
da, sunt inregistrata la ORC
E foarte bine...Aveţi registrul de intrări ieşiri,facturirer,chitanţier şi faceţi operaţiunile ca şi cum aţi vinde orice alt produs....Luaţi legătura şi cu inspectorul de la Finanţe care vă poate spune mai multe
Mult succes
r_cristina a scris:

Buna ziua,

Intentionez sa comercializez carti electronice (achizitionate de la terti din Marea Britanie si Statele Unite in principal, cu drept de revanzare) printr-o pagina web proprie. In momentul de fata sunt PFA neplatitor de TVA.
Intrebarea mea este daca pentru aceasta activitate sunt obligata sa ma inregistrez ca PFA platitor de TVA si sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari, tinand cont de faptul ca tinta o reprezinta clientii persoane fizice din UE sau din afara UE.

Multumesc


Veti fi obligata sa va inregistrati in scopuri TVA in momentul in care veti depasi plafonul special de scutire al intreprinderilor mici, respectiv 35.000 euro calculati la data aderarii.


Livrarea de cărţi, ziare şi reviste, în cazul în care acestea sunt furnizate pe cale electronică, este considerata prestărea de servicii conform art. 11 din Regulamentul Consiliului nr. 1.777/2005 de stabilire a măsurilor de punere în aplicare a Directivei 77/388/CEE privind sistemul comun privind taxa pe valoarea adăugată.
(Norme metodologice Cod Fiscal - art.23 pct.3)
Ultima modificare: Duminică, 14 August 2011
Management Account, Consultant fiscal
asa cum bine a precizat @maccount, livrarea de carti electronice reprezinta o prestare de servicii.
in aceste conditii, inainte de a achizitiona astfel de carti de la furnizori din UE, sunteti obligat sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar si sa va inscrieti in registrul operatorilor intracomunitari, in conformitate cu prevederile art. 153^1 si art. 158^2 din codul fiscal.

Alte discuții în legătură

Factura in lei - client ue Mariralu Mariralu Buna ziua , Daca sunt neplatitor de TVA , pot factura o factura catre un client din UE care este platitor de TVA ? (vezi toată discuția)
Inregistrare platitor tva pb pb Buna ziua, Iarasi a aparut o problema. Pe firma pe care fac activitate nu am avut de la infiintare (1997) o CA mai mare de 35.000 EUR pe an. Inca de la ... (vezi toată discuția)
Pfa inregistrare in roi? flintes flintes Buna ziua ! In legatura cu inregistrarea mea ca PFA neplatitor de TVA in ROI mi sa raspuns. Pentru a desfasura o activitate in UE trebuie sa ma inscriu in ROI ... (vezi toată discuția)