Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie catre furnizor servicii telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie catre furnizor servicii telefonie mobila

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o opinie pe urmatoarea speta:
- contract de abonament incheiat cu un furnizor de telefonie mobila in 20.12.2008
- 3 facturi neplatite, in suma totala de 329.28 RON
- creanta a fost preluata de <firma recuperare creante>
- penalitati calculate in suma de 1394.5 (0.5% pe zi)
- taxa de reziliere 800 RON
Ultima notificare primita de la <firma recuperare creante> (Decizie - deschiderea procedurii legale) spune asa:
Drept consecinta a faptului ca nu ati dat curs ofertelor de solutionare amiabila, Departamentul juridic al <firma recuperare creante>, in calitate de mandatar al SC [editat] Holdings LTD, cesionar al creantei detinute de <furnizor de telefonie mobila> impotriva d-voastra va aduce la cunostinta ca a fost demarata procedura legala prealabila pe dosarul d-voastra. In aceasta etapa situatia dvs. este evaluata in vederea stabilirii rezolutiei finale care poate fi transmiterea dosarului spre rezolvare unui organ de jurisdictie din Romania.
Pentru a evita trimiterea dosarului catre organele de jurisdictie abilitate, achitati debitul restant pana pe data de 16.08.2011, pe baza...
Mai departe e defalcat debitul in :
contravaloare servicii 329.28
penalitati de intarziere 1394.5
taxa de reziliere 800
Total 2523.78

Mentionez ca acest contract a fost semnat de mama mea, careia nu i s-au prezentat clauzele din contract cu privire la penalitati si taxa de reziliere, fiind o persoana neavizata cu privire la semnificatia acestor clauze.
Cartela a fost folosita fraudulos de o alta persoana (lucru care nu il pot dovedi). Prin urmare mama mea s-a ales cu acest debit la care <firma recuperare creante> pretinde calcularea zilnica a penalitatilor.

Pasii care i-am urmat pana acum:
- am trimis catre <firma recuperare creante> o notificare prin care am cerut validarea debitului si transmiterea tuturor documentelor in baza carora ei pretind achitarea acestor sume
- am primit pe mail - contractul , facturile restante si o notificare cu explicatiile lor, au pus inclusiv modul de calcul al penalitatilor (procent x suma x numar de zile); debitul datorat a fost defalcat asa:
Debit principal= 329.28 RON
Taxa de reziliere=800 RON
Penalitati facturate= 0
Penalitati nefacturate=1351.69 RON

- am achitat prin virament bancar debitul principal in suma de 329.28 RON aferent documentelor de plata care le-am primit
- am solicitat sa primesc o situatie actualizata a debitului respectiv

Intrebarile mele:
1. In contract nu este stipulat nicaieri ordinea de stingere a datoriilor (avem 3 componente debit principal, penalitati, taxa de reziliere). In acest caz se poate considera ca platit debitul principal in scopul evitarii in continuare a calculului de penalitati?
2. Este abuziva aceasta taxa de reziliere prevazuta in contractele operatorilor de telefonie mobila?
3. Exista vreo baza legala prin care <firma recuperare creante> sa continue calculul de penalitati de aceasta maniera? (precizez ca exista in contract o clauza la care se precizeaza ca suma penalitatilor poate depasi debitul principal)

Este clar ca mama mea a facut o greseala semnand acel contract , de aceea eu doresc rezolvarea situatiei insa nu sa ajung la achitarea unor sume enorme ci doar contravaloarea serviciilor prestate + penalitati care sa nu depaseasca valoarea debitului.

4. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
gi-jane2, moderator
Sal intr-o situatie similara (aproape aceeasi suma si aceeasi data sunt si eu).
Imi pare rau sa iti spun ca ai facut o mare greseala: NU TREBUIA SA PLATESTI ACEI 329.28 RON. Prin faptul ca ai achitat AI RECUNOSCUT FACTURA SI AI ANULAT TERMENUL DE PRESCRIERE care este la 3 ani de la scadenta facturii. Acum ei daca sun "afurisiti" (si in general firmele de recuperare sunt niste sarla****, o sa lase sa treaca inca o perioada (probabil vre-o 2 ani) si o sa reieia procedura dar incepand cu ~1000 ron (diferenta facturii) la care vor adauga taxele de penalizare pt urmatoarea perioada de timp care va trece. Sfatul meu este sa vorbesti cu ei (daca ai posibilitatea mai bine sa vorbeasca un avocat), nu de alta dar daca de la 329 ron a ajuns in ~3 ani la suma de 1300 ron gandeste-te cat va ajunge 1000 ron in trei ani. Am primit si eu un teanc de hartii, am facut o mica greseala si eu, dar greseala mea nu poate duce la anularea prescrierii, doar ca le-am atras atentia asupra mea cu ea,........... a, si accepta doar documente oficiale, nu te increde in "Lasa domnule, ati platit suma asta, ati dat dovada de buna cuviinta nu va mai facem nimic (asta daca iti zic 99,9% e teapa), cere documete scrise si repet pe cat posibil daca poti vorbeste cu un avocat.
CountPorcula, utilizator
Scopul meu nu este sa evit plata acestui debit aparut ca urmare a nesabuintei mamei mele ci sa il achit in conditii rezonabile.
Penalitatile care le calculeaza ei si le numesc nefacturate cresc cu 1.65 RON pe zi, deci intr-un an de zile se strang aprox 600 de RON.
Tot conform cu ceea ce mi-au scris in notificari, potrivit decretului 16/1958 privitor la prescriptia extinctiva, termenul general de prescriptie este de 3 ani si curge de la data scadentei fiecarei facturi in parte. Aceasta inseamna ca s-ar fi implinit 3 ani in aprilie 2012.
Am mai primit o notificare din partea lor care suna asa:
Va aducem la cunostinta:
a) In situatia dvs debitul principal, astfel cum reiese din facturi , este de 329.28 RON
b) taxa de reziliere inclusa in debitul d-voastra este de 800 RON
c) penalitatile facturate rezultate din adunarea penalitatilor de intarziere din facturi emise si neachitate = 0 RON
d) penalitati nefacturate = 0.5% x debit principal x numar de zile de intarziere

Nr de zile de intarziere = (data prezentei - data neconectarii pentru neplata)=19.08.2011 - 20.12.2008 = 864 zile

e) penalitati nefacturate=0.5% x 329.28 RON x 864 zile= 1 422.49 RON
Prin urmare debitul total la data de 17.08.2011 este de 2551.77 RON

Conform prevederilor art 1111 Cod Civil , in cazul unei plati partiale facuta asupra unui debit compus din debit principal si penalitati, plata se imputa mai intai asupra penalitatilor (taxa de reziliere si penalitati nefacturate) si mai apoi asupra debitului principal.

Este corect ceea ce au scris , se pot folosi de art 1111 Cod Civil?
Care este regimul taxei de reziliere, se asimileaza penalitatilor?

Nu in ultimul rand, in aceasta notificare au calculat penalitati de la data incheierii contractului (20.12.2008 este data incheierii contractului)
Mie mi s-ar parea corect sa platiti debitul principal, penalitati calculate de la ziua scadenta a fiecarei facturi pana la data rezilierii contractului si taxa de reziliere.
Poate ar fi bine sa faceti o sesizare la protectia consumatorului... sa atasati copie dupa contract, dupa facturi si dupa somatie.
Buna ziua,
Pe speta prezentata in acest topic am mai primit urmatoarea notificare:

DEMARAREA PROCEDURII JUDICIARE
SC xxx, In calitate de mandatar exclusiv al xxx, cesionar al creantei provenita din contractullncheiat de Dvs. cu xxx, reprezentata prin avocat xxx, va facem cunoscut faptul ca s-a luat decizia demararii procedurii judiciare 'in dosaru/-Dvs..
Astfel, avand In vedere ca debitul in cuantum de 2,701.59 RON catre creditorul cesionar xxx nu a fost achitat, dosarul Dvs. va fi depus la instanta de judecata In vederea obtinerii unei hotarari judecatoresti de condamnare la plata debitului restant.
Anterior acestui demers, In vederea identificarii de bunuri si venituri ce ar putea fi valorificate In ipoteza obtinerii unei sentinte favorabile irevocabile, cazul va fi transmis societatii de detectivi particulari xxx. Detectivii particulari parteneri vor demara In cel mai scurt timp investigatia cu privire la persoana, bunurile si veniturile Dvs., In temeiul dispozitiilor Legii 329/2003 republicata ~i HG 1666/2004.
Pe baza raportului ce urmeaza a fi primit de la detectivii particulari si a informatiilor obtinute de catre acestia de la autoritatile si institutiile abilitate, vom demara de Indata procedurile de obtinere a unui titlu executoriu Impotriva Dvs.. Va atragem atentia ca in situatia In care se va obtine o sentinta de obligare la plata debitului, iar aceasta nu este executata de buna voie, imediat vor fi demarate operatiunile de executare silita, prin poprirea veniturilor din orice sursa potrivit dispozitiilor legale, indisponibilizarea ~i vanzarea prin licitatie publica sau atribuire directa a bunurilor mobile ~i imobile etc.
Veti evita investigatia efectuata de detectivii parteneri, si depunerea dosarului la instanta de judecata, iar ulterior, dupa caz, la executorul judecatoresc, numai achitand suma restanta de 2,701.59 RON In termen de maxim 5 zile de la primirea prezentei. Plata se va efectua In contuI xxx deschis la Xxx cu indicarea codului de abonat xxx.
Dovada platii poate fi expediata la numarul de fax xxx sau la adresa de e-mail: xxx. Pentru informatii suplimentare, ne puteti contacta de luni pana vineri Intre orele 8:00-21 :00, la
numerele de telefon: xxx.

As avea urmatoarele intrebari:

1. Intr-o notificare anterioara se prezenta urmatoarea defalcare a debitului:
Debit principal= 329.28 RON
Taxa de reziliere = 800 RON
Penalitati facturate = 0 RON
Penalitati nefacturate = 2480.97 (la 07.07.2011)
Eu am achitat suma de 329.28 RON pe 12.08.2011. Se poate considera ca debitul principal a fost stins?

2. Penalitati
Se poate demonstra caracterul abuziv al clauzei din contract care prevede ca penalitatile pot depasi suma asupra careia au fost calculate? Se aplica practic 182.5% pe an !!!!

3. Creantele reprezentand penalitati si taxa de reziliere au caracter cert si exigibil?
Eu am primit pana acum un singur document de plata , respectiv factura emisa de [furnizor telefonie] cu suma debitului principal.
Poate fi pretinsa taxa de reziliere cata vreme nu exista nici un act care sa demonstreze cand anume a incetat contractul? (in conditiile in care taxa de reziliere e impusa daca contractul inceteaza inainte de perioada initiala = 1 an )

4. le -am reafirmat disponibilitatea de a achita o suma egala cu debitul principal + penalitati pana la limita debitului + taxa de reziliere.
E ok, cine ma poate ajuta cu informatii din spete similare?

5. La ce nivel se ridica de regula cheltuielile de judecata in ipoteza in care mama mea va fi chemata in judecata?

6. mama mea nu dispune de bunuri mobile si imobile, decat venitul la nivelul salariului minim pe economie. In ipoteza in care pierde procesul se poate obtine executarea silita si instituirea unei popriri pe contul bancar pana la limita a 1/3 din venitul net?

Voi incerca pe cat posibil sa inchid dosarul pe cale amiabila, insa nu pot fi de acord cu plata unor penalitati uriase. Cum au fost judecate spetele similare din punct de vedere al penalitatilor? Se poate considera caracterul abuziv al acelei clauze impuse in contractul cu consumatorul?

Va multumesc,
gi-jane2, moderator
plata partiala poate fi considerata o acceptare a datoriei totale catre "recuperatori"...
la primirea notificarii privind cesiune aveati optiunii...sau daca nu achitati ..
succes.