Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... examen la intoarcerea din concediul de CIC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

examen la intoarcerea din concediul de CIC?

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este adevarat ca la intorcerea din concediul de Crestere si Ingrijire a Copilului [...] este necesar sa susutin un exemen, pe care daca nu il promovez imi pot pierde locul de munca.

Menetionez, in caz ca e relevant, ca eu beneficiez de un CIC prelungit, pt al dopilea copil, nascut pana ca primul sa fi implinit 2 ani si doresc sa revin la servici dupa ce imi expira concediul, in luna noiembrie a acestui an (cand implineste si al doilea copil 2 ani).

Sotul meu a auzit acest zvon cum ca aceasta prevedre are aplicabilitate de la 1 septembrie. Daca e reala va rog sa imi dati cateva detalii sau numele si nr actului normativ ca sa ma documentez singura.

Va multumesc anticipat.
Nu este niciun act normativ in vigoare care sa prevada acest lucru ... in ce sector lucrati, bugetar sau privat?
Lucrez in sectorul bugetar (in administratia centrala) si sunt incadrata ca personal contractual si nu ca functionar public.
mamade2pici a scris:

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este adevarat ca la intorcerea din concediul de Crestere si Ingrijire a Copilului [...] este necesar sa susutin un exemen, pe care daca nu il promovez imi pot pierde locul de munca.

Menetionez, in caz ca e relevant, ca eu beneficiez de un CIC prelungit, pt al dopilea copil, nascut pana ca primul sa fi implinit 2 ani si doresc sa revin la servici dupa ce imi expira concediul, in luna noiembrie a acestui an (cand implineste si al doilea copil 2 ani).

Sotul meu a auzit acest zvon cum ca aceasta prevedre are aplicabilitate de la 1 septembrie. Daca e reala va rog sa imi dati cateva detalii sau numele si nr actului normativ ca sa ma documentez singura.

Va multumesc anticipat.

Pentru sectorul bugetar exista astfel de reglementari specifice sectoarelor bugetare-ordine de ministru, referitoare la evaluarea angajatilor care revin din ccc,dar pt. mediul privat daca exista eventual ar putea fi cuprinse intr-un Contract Colectiv de Munca la nivel de ramura/unitate.Daca lucrati in sect, bugetar,reveniti va rog cu precizarea domeniului.

@mamade2pici,

In minister,care?Fiecare ordonator de credite are propria metodologie de evaluare.
ContSters136493, utilizator
Am inteles acum. probabil ca persoanei despre care sotul meu a auzit ca e necesar sa dea examen ii erau aplicabile niste prevederi, specifice situatiei ei, cum sunt cele pe care dvs le-ati mentionat.
Asadar, daca de la mine de la Resurse Umane nu mi se cere nimic, pot sta linistita ca o prevedere la nivel general nu s-a legiferat in sensul asta.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Evaluarea nu are loc imediat la revenirea in activitate,ci dupa un anume interval,Va pot da si cateva exemple concrete asupra termenelor de evaluare,in care evaluarea se efectueaza la un interval de 6-12 luni de la revenirea in activitate:

1.-" criterii de evaluare a performantelor profesionale individuale pentru personalul contractual din cadrul aparatului propriu al Ministerului Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri ",unde se precizeaza ca persoanelor al caror contract individual de munca este suspendat, in conditiile legii, evaluarea se face la expirarea unei perioade de cel putin 6 luni de la reluarea activitatii;

2- Criterii de evaluare pt. personalulk din Min. Sanatatii-angajatii aflati in concediu platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani, evaluarea se face la expirarea unui an de la data reluarii activitatii;

Dvs. verificati la Resurse Umane actul normativ specific institutiei in care va desfasurati activitatea.
ContSters136493, utilizator