Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURILE ANGAJATULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURILE ANGAJATULUI

Buna as dori daca se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea problema (o sa fiu mai explicit ca sa intelegeti despre ce e vorba)
Sunt angajat la o firma din Alba Iulia ca si agent de vanzari din luna februarie, de aproximativ 3 luni una din firmele cu care noi colaboram s-a inchis ea(firma respectiva) figurand cu un anumit sold fata de firma noastra. patronul firmei nu mai este de gasit iar din acest motiv seful meu refuza sa imi dea salariul sub motiv ca nu am incasat de la firma respectiva.
intrebarea mea este urmatoarea: Are voie sa faca acest lucru?
1. Nu e vina dvs. daca firma respectiva nu mai exista iar patronul este de negasit.
2. Cred ca dvs. sunteti Acarul Paun.
3. Faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea prevederilor din CIM.
Dar daca imi pun demisia fara preaviz este obligat sa imiu plateasca salariul pana in momentul acesta?
1. La data incetarii CIM, indiferent sub ce forma, trebuie sa va achite toate drepturile banesti restante.
2. In caz contrar faceti sesizare la ITM si, in acelasi timp, actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
eu am in posesie un tel mobil si un Palm(pt comenzi)dat de firma pe semnatura am dreptul sa le pastrez(ca si garantie) pana imi voi primi banii sau comit vreo ilegalitate?
Comiteti o fapta penala daca retineti acele bunuri care nu sunt proprietatea dvs.... in principiu, nu toti angajatorii achita drepturile salariale la data incetari raportului de munca , ci in cel mai bun caz la data aferenta paltii salariului si care este stabilita in c.i.m.

Pentru neplata la termen a salariului, puteti demisiona fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.

De asemenea, in acest caz aveti dreptul de a sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta pentru obligarea la plata drepturilor salariale restante a angajatorului.