Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loviri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loviri

Buna seara ma numesc Florin . Ieri dimineata in jurul orei 7:30 am iesit in fata blocului cu cainele acolo erau 5 indivizi veniti de la o nunta in stare de ebrietate acestia m-au luat la bataie fara nici un fel de motiv am chemat politia acestia mi-au luat datele si mie si unui martor si ma trimis la spital acolo am fost internat pentru o zi mi-a fost cusut obrazul am fost lovit si in mai multe zone a corpului . Apoi am mers cu biletul de externare si diagnosticul la medicina legala pentru un certificat medico-legal , apoi la sectia de politie sa depun o plangere . Am reusit sa retin nr de imatriculare al autoturismului cu care au plecat , acum astept sa imi iasa certificatul medico legal sa il depun si pe acela la politie . Vreau sa merg cu ei pana in instanta. Exista vre-o sansa ca acestia sa fie cercetati penal ? Am inteles de la anumite persoane ca pentru cativa pumni si o cusatura nu pot face mare lucru si acestia vor iesi basma curata :( este posibil asa ceva?:sorry:
Incadrarea juridica se va face doar in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale pe care medicul legist vi le va acorda.Este vorba de o infractiune,fara doar si poate,fie ea loviri si alte violente sau vatamare corporala,etc.Nu mai ascultati orice neavenit.
Sa fie cercetati penal da, exista toate sansele.Depinde de mai multi factori daca se va ajunge pana la judecata. Dvs. sa faceti declaratie de constituire parte civila, solicitand despagubiri .
Insa va puteti si intelege cu faptuitorii sa va dea o suma de bani,si sa nu mai ajungeti la judecata , impacandu-va cu ei, daca nu veti mai dori neaparat tragerea lor la raspundere penala . .
Gravitatea faptei infractionale depinde in acest caz de numarul de zile de ingrijiri medicale pe care vi le va acorda medicul legist. Este posibil ca urmare a cusaturii care v-a fost facuta sa rezulte si un prejudiciu estetic cu care o sa ramaneti toata viata.
Este bine sa consultati un avocat ... va va sfatui in detaliu asupra anumitor aspecte in functie de certificatul meedico-legal pe care o sa-l obtineti.
Va rog sa nu scapati din vedere ca au plecat cu o masina ,Cine conducea acea masina ?
da acestia au plecat cu autoturismul in starea in care erau . Da cu siguranta va ramane o cicatrice pe tot restul vieti
florin2011x, utilizator