Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar apartament

In 2000 am cumparat un apartament in Bucuresti. Eram si sint casatorit dar in acel moment sotzia nu avea inca cetatzanie romana de aceia contractul de vinzare-cumparare este doar pe numele meu. Sotziea ar vrea sa se simta si ea proprietar al acestui apartament ( acum are cetatzanie si reshedintza in acest apartament). Ce trebuie facut ca sa devina si ea impreuna cu mine proprietar legal al acestui apartament?
Multzumesc antichipat.
Fiind un bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun, deci si sotia este proprietara apartamentului chiar daca nu este trecuta in actul de proprietate.

av. Bostina
Este proprietar in devalmasie ca si d-voastra, pt ca a fost un bun achizitionat in timpul casatoriei, chiar de nu figureaza pe contract!
Nu e nevoie sa mai cheltuiti bani in plus!
La notariat se poate intabula pe ambii soti cu...cetaenie romana!Felicitari!:hugall: