Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract apartament

Buna ziua,
in contractul apartamentului meu figuram ca proprietari ambii soti. Cum trebuie procedat ca in contract sa figureze unul singur, eventual sotul sau sotia?
Va multumesc!
Bunul a fost cumparat in timpul casatoriei.

Acesta reprezinta o proprietate comuna , devalmasa.

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata o cota -parte abstracta, ideala, matematica, din dreptul de proprietate , aceasta putandu-se realiza prin imparteala.

Partajul poate fi realizat si in timpul casatoriei.

CAPITOLUL VI
Drepturile şi obligaţiile patrimoniale ale soţilor

SECŢIUNEA a 2-a
Regimul comunităţii legale

Art. 358

Partajul în timpul regimului comunităţii

(1) În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.

(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

(3) Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.

(4) Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ce relevanta are?
Indiferent ca figureaza ambii soti sau doar unul, apartamentul este bun comun, dobandit in timpul casatoriei.
Nu este vorba despre partaj, poate nu am explicat corect, partea mea vreau sa o cedez sotului sa figureze numai el in contractul apartamentui.
Nu puteti face asta decat printr-un partaj in timpul casatoriei.