avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract apartament

Buna ziua,
in contractul apartamentului meu figuram ca proprietari ambii soti. Cum trebuie procedat ca in contract sa figureze unul singur, eventual sotul sau sotia?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:14, 23 Mai 2018
Bunul a fost cumparat in timpul casatoriei.

Acesta reprezinta o proprietate comuna , devalmasa.

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata o cota -parte abstracta, ideala, matematica, din dreptul de proprietate , aceasta putandu-se realiza prin imparteala.

Partajul poate fi realizat si in timpul casatoriei.

CAPITOLUL VI
Drepturile şi obligaţiile patrimoniale ale soţilor

SECŢIUNEA a 2-a
Regimul comunităţii legale

Art. 358

Partajul în timpul regimului comunităţii

(1) În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.

(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

(3) Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.

(4) Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol.


Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ce relevanta are?
Indiferent ca figureaza ambii soti sau doar unul, apartamentul este bun comun, dobandit in timpul casatoriei.
Nu este vorba despre partaj, poate nu am explicat corect, partea mea vreau sa o cedez sotului sa figureze numai el in contractul apartamentui.
Nu puteti face asta decat printr-un partaj in timpul casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! - divort fara partaj, cedare cota copilului nadia22 nadia22 daca parintii mei au divortat fara partaj.cum pot intra in posesia apartamentului daca unul din parinti doreste asta (vezi toată discuția)
Partaj judiciar andreea27 andreea27 Se poate face partajul bunurilor comune, dobândite în timpul casatoriei, înainte de a se pronunța divorțul? (vezi toată discuția)
Partaj Marine7777777 Marine7777777 Fostul soț poate vinde mașină cumpărată in timpul căsătoriei fara sa o înștiințeze pe sotia care a contribuit si ea la cumpărarea mașinii chiar ... (vezi toată discuția)