avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

daca o persoana feminina si a depus dosarul pt pensie anticipata, avand varsta de 55 ani si o vechime in munca de 36ani si 4 luni , primeste decizia de pensionare cu 23 de puncte, avand o valoare in bani de 495 ron. valoarea punctului de pensie este de 732.
A ti putea sa mi spuneti daca este calculata corect?
Si ,daca puteti sa mi spuneti ce inseamna valoarea punctului de pensie?
Va multumesc anticipat.:)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:12, 30 Septembrie 2011
Precizati:Luna si anul nasterii;Incepand cu ce data si-a deschis dreptul la pensie {adica,punctul (D) din decizie}numarul exact de puncte(inclusiv cele 5 cifre de dupa virgula).
Valoarea punctului de pensie este egala pentru toti pensionarii.Numai punctajul mediu anual difera.Punctajul mediu anual x cu valoarea punctului de pensie = cuantumul pensiei
anul nasterii este 1956, luna februarie. si a deschis dreptul la pensie in data de 10 iunie 2011. valoarea punctului de pensie este de 732,80 lei. nr de puncte realizate 23,70278.
Ultima modificare: Miercuri, 24 August 2011
bucur mihaela, utilizator
In cazul prezentat avem urmatoarea situatie:

-Are 36 de ani si 4 luni total stagiu de cotizare,din care 16 ani sunt in gupa I-a,sau a II-a,in procent de 100%

-A beneficiat de o reducere a varstei standard de pensinare de 3 ani si 6 luni din 60 de ani si 4 luni.

-Pensia este anticipata partiala cu penalizare de 13,5% pentru cele 18 luni de anticipare(5 ani-3 ani si 6 luni).
-Punctajul mediu anual intreg este de 0,78141
-Pensia intrega este de 573 de lei.
-Punctajul mediu anual diminuat este de 0,67592
-Pensia diminuata cu 13,5% este de 495 de lei
-Diminuarea va fi pana la implinirea varstei de 56 de ani si 10 luni
va multumesc frumos pt. informatie. mama mea a depus dosarul la vaslui , si a avut dubii pt ca o parte din colegele ei au iesit cu pensie putin mai mare, dar probabil depinde fiecare la ce categ se incadreaza.
Rog sa confirmati sau sa infirmati,cele deduse de mine,sau macar o parte din ele.
Mi se pare cam mica pensia.
Precizati cat este total stagiu de cotizare.
Cati ani de grupa sunt si incadrarea lor(I-a,sau II-a).Sau poate sunt ani de conditii speciale,sau deosebite de munca.
Le gasiti la punctul(F)din decizie.

Precizati ce scrie la punctul(G)din decizie legat de numar de puncte.

Alte discuții în legătură

Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta bucur mihaela bucur mihaela Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau partial anticipata alina84mrc alina84mrc Buna ziua! Daca o persoana de 56 de ani cu o vechime in munca de 32 de ani,din care 17 ani si 10 luni cu grupa a 2-a,doreste sa se pensioneze antcicipat,sau ... (vezi toată discuția)
Intarziere emitere decizie limita de varsta monagab1 monagab1 Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ... (vezi toată discuția)