Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... controlul in masina de catre politie este legal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

controlul in masina de catre politie este legal?

Buna ziua,este legal ca politia rutiera sau rurala sa te opreasca in trafic si sa iti ceara sa le areti ce ai in portbagaj sau in restul masinii?adesea sunt filtre sau noaptea daca treci prin anumite zone te confrunti cu asta.Are dreptul un politist rural sa opreasca o masina pentru a verifica actele?
Legea politiei locale. Legea 155/2010
Art.100-cod procedura penala

Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator.

Ordonanta de urgenta nr. 105/2001 (Actualizata), privind frontiera de stat a Romaniei

Art. 75. - Sunt contraventii, daca potrivit legii penale nu constituie infractiuni, urmatoarele fapte:

d) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actele de identitate ori de a prezenta la control bagajele sau mijloacele de transport, la cererea organelor politiei de frontiera sau ale politiei;

Aceasta daca sunteti oprit de catre politia de frontiera sau organele de politie in zona lor de competenta.

Sau daca sunteti oprit de catre un filtru al politiei.

andymaurul, utilizator
multumesc
alexlex, utilizator
dar totusi art 75,pct d,"de a prezenta la control bagajele sau mijloacele de transport, la cererea organelor politiei de frontiera sau ale politiei" daca exista o urmarire penala inceputa?politistul este executorul procurorului sau are si el dreptu la rand lui de a dispune controlul?

controlul bagajelor si al autovehicului este valabil doar pentru politistul de frontiera?legiuitorul nu face o distinctie clara