Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... alucare casatorie - bolnav schizofrenie paranoida
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

alucare casatorie - bolnav schizofrenie paranoida

in ce conditii se poate cere anularea casatoriei dintre doi soti in situatia in care reclamanta este tutorele paratului (paratul fiind diagnosticat cu schizofrenie paranoida)????
niculaucarmen, utilizator
Calitatea de tutore poate sa o pastreze și daca cere anularea casatoriei. Sunt doua lucruri total diferite.
sotul nu are 18 ani impliniti
sotia nu are 16 ani impliniti (15 in cazul obtinerii unei dispense oficiale)
unul din soti este deja casatorit (bigamie)
sotii sunt rude in linie dreapta
sotii sunt rude colaterale pana la gradul al patrulea inclusiv (si in acest caz se poate obtine o dispensa oficiala pentru gradul al patrulea)
unul din soti a fost infiat de celalalt, sau este unul din copiii celui infiat de celalalt sot
unul din soti este alienat mintal, debil mintal sau lipsit vremelnic de facultatile mintale
unul din soti i-a ascuns starea sanatatii sale celuilalt sot
Codul familiei
Art. 9. - Este oprit sã se cãsãtoreascã alienatul mintal, debilul mintal, precum si cel care este lipsit vremelnic de facultãtile mintale, ct timp nu are discernãmntul faptelor sale.

Art. 10. - Cãsãtoria nu se va incheia dacã viitorii soti nu declarã cã si-au comunicat reciproc starea sãnãtãtii lor. In cazul n care, prin lege specialã, este opritã cãsãtoria celor suferinzi de anumite boli, se vor aplica dispozitiile acelei legi.
eu cred ca solutia este divortul, nu anularea.
elena138, utilizator
trebuie sa dovediti ca la data incheierii casatoriei, bolnavul nu a avut discernamant.
poate e mai putin complicat un divort decat un proces de anulare.
pai, in cazul acesta, actiunea nu ar apartine cumva celuilat, adica celui fara discernamant la incheierea casatoriei?
deci, sa inteleg ca reclamanta poate avea dubla calitate in procesul pentru anularea casatoriei: 1. reclamanta si 2. tutorele paratului. Nu trebuie numit alt tutore (paratul nu are discernamant fiind internat intr-un spital de boli psihice)?