Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... anulare casatoriei.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

anulare casatoriei.

exista vreo modalitate legala prin care sa pot anula casatoria fara ca sa se ajunga la divort?
Casatoria se poate anula daca:
a fost realizata intre persoane de acelasi sex,
daca sotii sau unul dintre soti avea sub 16 ani sau intre 16 si 18 ani dar nu avea acordul instantei de tutela.Cu toate acestea, nulitatea căsătoriei se acoperă dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești, ambii soți au împlinit vârsta de 18 ani sau dacă soția a născut ori a rămas însărcinată,
unul dintre soti era deja casatorit (bigamie),
sotii sunt rude în linie dreaptă sau în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv,
unul dintre soti a fost adoptat de celalalt sot,
unul dintre soti era alienatul mintal sau debilul mintal,
sotii nu și-au comunicat reciproc starea sănătății lor. Se refera la boli grele, SIDA, HIV, Sifilis, cancer, etc
unul dintre soti nu a fost prezent la cununia civila/casatorie,
consimțământ unuia dintre soti a fost viciat prin eroare, prin dol sau prin violență,
unul dintre soti era lipsit vremelnic de discernământ,

Anularea căsătoriei poate fi cerută în termen de 6 luni
Căsătoria nu poate fi anulată dacă soții au conviețuit timp de 6 luni de la data încetării violenței sau de la data descoperirii dolului, a erorii ori a lipsei vremelnice a facultăților mintale
În toate cazurile, nulitatea căsătoriei se acoperă dacă, între timp, ambii soți au împlinit vârsta de 18 ani sau dacă soția a născut ori a rămas însărcinată.
Nulitatea căsătoriei nu are niciun efect în privința copiilor, care păstrează situația de copii din căsătorie
suntem casatoriti de aproximpativ 24 de ani, in concluzie singura modalitate de a ne desparti este divortul, nu exista nicio alta cale . . . :(#-o
Puteti incheia casatoria doar prin decesul unuia dintre soti sau prin divort.